75-63 και τώρα τα ημιτελικά. - ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΓΝΩΜΗ

Πέμπτη 19 Νοεμβρίου 2009

75-63 και τώρα τα ημιτελικά.

• Από το πρώτο δευτερόλεπτο του αγώνα ο ΑΡΗΣ έδειξε ότι αυτό το παιχνίδι δεν το χάνει με τίποτα και ξόρκισε τον "εφιάλτη" του Αμαρουσίου. H ομάδα μας προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου σε διπλούς αγώνες με αντίπαλο τον Ολυμπιακό, με τον πρώτο αγώνα να διεξάγεται στο Λεκανοπέδιο στις 23 Δεκεμβρίου και τον επαναληπτικό στο Αλεξάνδρειο στις 20 Ιανουρίου.Μπράβο στον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο παρά το ακατάλληλο της ώρας ,16:30 παρακαλω;;;;
  • Πάλι καλά που το αλλάξανε απο 14:30 που ήταν η αρχική ώρα, γιατί θα έπρεπε να πάρουμε μαζί μας και τάπερ για το μεσσημεριανό. Υπήρχε παλμός στην κερκίδα και αυτό ήταν αποτέλεσμα της καλής εμφάνισης της ομάδας.Τα 2 πρώτα δεκάλεπτα ανήκουν εξ' ολοκλήρου στον ΑΡΗ με την πολύ καλή άμυνα, στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα δεν μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με φανερή έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης ειδικά στην επίθεση. Αυτό ίσως δεν είναι τυχαίο γιατί στο δεύτερο ημίχρονο μετά την συνεχή προκλητική συμπεριφορά του μάνατζερ του Αμαρουσίου κυρίου κυρίου Ελληνιάδη, οι διαιτητές κάπου γυρίσανε τα σφυρίγματα τους. Συγκινητική εμφάνιση για ένα ακόμα παιχνίδι για τον Νίκο Μπάρλο με 14 πόντους και σημαντικές βοήθειες στην άμυνα. Μαζί με τον Χατζηβρέττα (20 π.) ήταν οι δύο κορυφαίοι του ΑΡΗ.
  • Η ομάδα το πήρε το μήνυμα απο τον κόσμο που ήταν στο γήπεδο, να παλέψει με όλες τις δυνάμεις της στο θεσμό του κυπέλλου φτάνοντας στην κορυφή.Ο ΑΡΗΣ σιγά-σιγά αρχίζει και γίνεται ομάδα γιατί προ-Κατσικάρη εποχή δεν ήταν ομάδα αλλά ένα άθροισμα ψηλών αθλητών. Η ομάδα έχει και θα έχει μεγαλύτερη στήριξη απο τον κόσμο. Αν γίνει και η προσθήκη ενός καλού ψηλού, τότε νομίζω ότι ο ΑΡΗΣ μπορεί να κοιταέι πολύ ψηλά ειδικά στην Ευρώπη.Τα δεκάλεπτα: 26-10, 45-30, 57-45, 75-63
    Άρης: Κλαρκ 6(1), Μάιλς 2, Μπετς 14, Ρίτσαρντσον 4(1), Χατζηβρέττας 20(1), Ντικούδης, Σκορδίλης, Ντίξον 10, Κακιούζης 5(1), Μπάρλος 14(2)