![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh7bKdPAHrpnKxWhiB-RKV5V5FYqWX4GgeoEJ8eZbaguEaJFHKWeBnjV7vmiAnw1hJNXwxK5XhA7-qXaNB1_CpJn3wdARUwkEqbvr_kZ4AlffAYc4yuENB6E1biUiTOlh2YEgw8w0o6tts/s400/gview%5B2%5D.png)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhD7guKn80YElEe6ox1wAU1gJOYnAOM942JEFK-Ju-AiJeYbG4FDMuoXhLMbdZOBAN3weGDv7gxHK-A1ELup1gzzZe1NwpyGvysP9YhYeiWU0azNrBxYx2xTteCNUasRx3ZSXQikblpgME/s400/afisa_November_2%5B1%5D.jpg)
Καφεθέατρο!Θεατρικές παραστάσεις (κάθε Παρασκευή, Σάββατο και Κυριακή, ώρα:21.30)Μετά την παράσταση μουσική-ποτό-χορός.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjlXhGYnsacKSSvqt1ke4iP9x4qoqt2SHDhDP_eBJ3tJtq4KHS8yjUCZUOz1s82fxw9iaHFUktM_GxvbrS0YspMQ-EM9Ph92kbeabpj9nEYgjYPkJ4W1KDda5dxAtBGuDnip75rN7WjHug/s400/politeia_theatrou_res_06%5B1%5D.jpg)
Βιογραφικό Σκηνοθέτιδας-Δασκάλας της Ομάδας μας
Η Μαρία Μπαλτατζή γεννήθηκε & ζει στη Θεσσαλονίκη. Μητέρα δύο παιδιών, του Θανάση 30 ετών & του Θωμά 26 ετών. Υπάλληλος του Υπουργείου Μακεδονίας-Θράκης για 26 χρόνια-από Μάιο 1982 έως & Ιούλιο 2008,οπότε & αποχώρησε-στα Τμήματα Επαρχιακού Τύπου, Παιδείας,Πολιτιστικής Κληρονομιάς & Σύγχρονου Πολιτισμού. Καθηγήτρια Αγγλικών, Μεταφράστρια,Διερμηνέας. Σπούδασε επίσης Δημόσιες Σχέσεις, Δημοσιογραφία, Ηθοποιία, Ευρωπαϊκό Πολιτισμό. Επιστημονικός Συνεργάτης & Συντάκτρια Μελετών σε Εταιρίες Ευρωπαϊκής Ανάπτυξης. Συμμετείχε στα κοινά σαν Πρόεδρος Σ.Γ.Κ. του Ιδρύματος Βρεφονηπιακών Σταθμών Δημοσίων Υπαλλήλων Θεσσαλονίκης. Ιδρυτικό Μέλος & Ταμίας του Συλλόγου Υπαλλήλων Υ.ΜΑ.Θ.Αντιπρόεδρος του Πολιτιστικού Συλλόγου ΟΛΥΜΠΙΑΣ Άνω Πόλης Θεσσαλονίκης. Γραμματέας της Ένωσης Ποντιακής Νεολαίας Ελλάδος. Υπεύθυνη Καλλιτεχνικών & Πολιτιστικών Αποστολών στο εξωτερικό. Αντιπρόεδρος του Πανελλήνιου Φοιτητικού Συλλόγου του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου, κ.α. Παρουσιάστρια & υπεύθυνη επιμέλειας ραδιοφωνικής εκπομπής με τίτλο "Πολιτιστικά Νέα της πόλης μας"στο ραδιοφωνικό σταθμό Θεσσαλονίκης "Γνώμη του Πολίτη". Μέλος χορευτικής επαγγελματικής ομάδας παραδοσιακών, λαϊκών & μοντέρνων χορών. Σπουδάστρια ακόμα στο θέατρο, συμμετείχε σε πρωταγωνιστικούς ρόλους στα έργα: Όπερα της πεντάρας-Αναφορά στον Φρόυντ-Τρωϊκός Πόλεμος-Τραγίλογοι-Το Κόκκινο Ρομάντζο-Παραμυθολογία Α.Ε.-Νύχτα Γενεθλίων. Παράδοση θεατρικών μαθημάτων(θεωρία & πράξη)στο θεατρικό εργαστήρι που δημιούργησε η ίδια στο Υ.ΜΑ.Θ. το 2006. Θεατρική Συγγραφή Μονοπράκτων: Η Εκδρομή-Η Αληθινά Πιο Δυνατή-Περί Πορνείας-Ευτυχώς ή Δυστυχώς Εγώ Θα Ζήσω-Η Επαγγελματίας-Αν Ζούσα (Συ-συγγραφή με Κώστα Σωτηριάδη)-Γιατί Γιαγιά (Βασισμένο στο Γιατί Παππού του Ζάχου Βασιλείου). Συγγραφή τρίπρακτης κωμωδίας με τίτλο Εμείς γι' αλλού κινήσαμε κι αλλού...η ζωή μας πήγε. Ερμήνευσε τα μονόπρακτα: Γύρισα Σπίτι του Ντάριο Φο (Διασκευή δική της)-Κρεβάτι Ανάμεσα Στις Φακές του Άλλαν Μπέννετ(Διασκευή δική της)-Ο Εραστής του Χάρολντ Πίντερ(Διασκευή δική της)-Όμορφα Φθινοπωρινά Τριαντάφυλλα της Βίλη Σωτηροπούλου(Διασκευή δική της)-Η Απαρηγόρητη Χήρα-Το Ρολόι του Κώστα Μουρσελά-Με Το Νόμο της Κωστούλα Μητροπούλου-Η Αληθινά Πιο Δυνατή της ιδίας-Περί Πορνείας της ιδίας. Δημιούργησε την θεατρική ομάδα ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΘΕΑΤΡΟΥ το 2006-από τον Μάιο 2007 Αστική Μη Κερδοσκοπική Εταιρία-στην οποία & είναι Διοικητική Υπεύθυνος. Διδασκαλία του θεατρικού γίγνεσθαι & πράττειν στα μέλη & φίλους της ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ ΘΕΑΤΡΟΥ. Επιλογή Έργων-Διδασκαλία Ρόλων-Σκηνοθεσία-Μουσική Επένδυση-Σκηνογραφία & Επιμέλεια Κουστουμιών όλων των μονοπράκτων & μονολόγων που παρουσιάζει η ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΘΕΑΤΡΟΥ. Την θεατρική περίοδο 2007-2008 ερμήνευσε μονόλογους & μονόπρακτα της ελληνικής & διεθνούς δραματουργίας σε διάφορα Αrt Cafe της πόλης μας. Το καλοκαίρι του 2008 αγόρασε & διαμόρφωσε το χώρο όπου στεγάζεται πλέον μόνιμα η θεατρική ομάδα ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΘΕΑΤΡΟΥ.
Κατά τη θεατρική περίοδο 2008-2009 επιμελήθηκε & παρουσίασε στο τηλεοπτικό κανάλι ΓΝΩΜΗ θεατρική εκπομπή με συνεντεύξεις ανθρώπων του θεατρικού χώρου που ζουν & δρουν στην πόλη μας μέσα από θεατρικά σχήματα,θεατρικές σχολές κλπ.(Οι εκπομπές θα συνεχιστούν & την παρούσα θεατρική περίοδο στο ίδιο κανάλι & ώρα 19.00-20.00)
Τον Φεβρουάριο 2009 εκλέχτηκε Πρόεδρος της Ένωσης Θεατρικών Σχημάτων Θεσσαλονίκης (Στο άμεσο μέλλον θα μετονομασθεί σε Ένωση Θεατρικών Σχημάτων Μακεδονίας-Θράκης).