Παρασκευή 21 Μαΐου 2010

ΤΕΛΙΚΟΣ

ΜΠΑΓΕΡΝ-ΙΝΤΕΡ

Ίντερ και Μπάγερν διεκδικούν το βαρύτιμο τρόπαιο του Τσάμπιονς Λιγκ, το Σάββατο, στην 5η μεταξύ τους ευρωπαϊκή αναμέτρηση.
Στην ''ισχνή'' προϊστορία των δύο ομάδων στα ευρωπαϊκά σαλόνια, ελαφρύ προβάδισμα έχουν οι Βαυαροί με δύο νίκες, έναντι μίας των ''νερατζούρι'', ενώ μία αναμέτρηση έχει ολοκληρωθεί χωρίς νικητή.
Συγκεκριμένα, οι δύο ομάδες διασταύρωσαν τα ''ξίφη'' τους για πρώτη φορά το 1988, στον τρίτο γύρο του Γιουρόπα Λιγκ.
Στις 23-11-1988 στο Μόναχο, οι Μιλανέζοι επιβλήθηκαν με 2-0, χάρη σε τέρματα των Άλντο Σερένα και Νίκολα Μπέρτι.

Στον επαναληπτικό του ''Μεάτσα'', όμως οι Γερμανοί, κόντρα σε όλα τα προγνωστικά, κατέκτησαν την πρόκριση, επικρατώντας με 3-1.
Η ομάδα του Μονάχου , παρουσιάστηκε ''αφηνιασμένη'' στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα και μέσα σε επτά λεπτά, κατάφερε να πάρει προβάδισμα τριών τερμάτων.
Από το 33ο μέχρι το 40ο λεπτό, οι Βόλφαρτ, Αουγκεντάλερ και Βέργκμαν, με τα τέρματα που σημείωσαν άλλαξαν τα δεδομένα στην υπόθεση πρόκριση και η ''καταρρακωμένη'' ψυχολογικά Ίντερ, απλά μείωσε το σκορ με τον Σερένα.
Έπρεπε να περάσουν 18 ολόκληρα χρόνια για να βρεθούν ξανά αντιμέτωπες οι δύο ομάδες.
Αυτή τη φορά ''συναντήθηκαν'' στη φάση των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, τη σεζόν 2006-2007.
Οι δύο ομάδες συμμετείχαν στον δεύτερο όμιλο της διοργάνωσης, μαζί με τις Σπαρτάκ Μόσχας και Σπόρτινγκ Λισαβόνας.
Στο πρώτο παιχνίδι που διεξήχθη στο Μιλάνο, στις 27-09-2006, η Μπάγερν, ''χτύπησε'' στο φινάλε του αγώνα.
Με τέρματα των Πιζάρο και Ποντόλσκι, στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, το γερμανικό σύνολο πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη με 2-0.

Στο Μόναχο , στις 05-12-2006, οι δύο ομάδες διεκδικούσαν την πρωτιά του ομίλου, αφού αμφότερες είχαν ήδη πανηγυρίσει την πρόκριση για τους ''16''.
Τελικά οι Βαυαροί ήταν αυτοί που ''χαμογέλασαν'' αφού το ισόπαλο 1-1 τους διατήρησε στην πρώτη θέση του ομίλου.
Για την ιστορία, η Μπάγερν προηγήθηκε με 1-0, χάρη σε γκολ του Ολλανδού στράικερ, Ρόι Μακάι, ενώ η Ίντερ ''απάντησε'' στις καθυστερήσεις με γκολ του Γάλλου μέσου, Πατρίκ Βιεϊρά