![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg5uO5aAb0Vxx762GM8862nhQncGj_-0_1If6fHS3gFa0yr75TdYw9TJWyWNV4rKjUSNckZ2YbX4T3VlRh2a7EGLnGdmuB8gjfoS4f4CbjQAo8csLRCntj0oxegDEFYjaQpnGT1ELpksyWa/s320/27448_100001115523161_3163_q%5B1%5D.jpg)
του ΘΑΝΑΣΗ ΜΠΙΛΙΑ
το ποδοσφαιρο με την συγχρονη μορφη του σαν οργανωμενο αθλημα το ανεπτυξαν οι αγγλοι στα μεσα του 19ου αιωνα .
Τους μεγαλους αστερες ομως που χωρις αυτους δεν υπαρχει κανενα σπορ τους εδωσε η νοτια αμερικη ηδη απο την δεκαετια του 20 [αντραντε απο την ουρουγουαη ] και φυσικα τους πελε -μαραντονα- ζικο -κεμπες και αλλους που τους ξερουμε ολοι .
.
Τωρα το στυλ με το οποιο παιζεται το αθλημα εδω και 35 χρονια [πρεσινγκ κινηση χωρις την μπαλλα και αλλα ] το οφειλουμε στους μεγαλους Γερμανούς και ολλανδους προπονητες της δεκαετιας του 70 .
.
Αυτη πανω κατω ειναι η ιστορικη πραγματικοτητα για το πως εχει διαμορφωθει το ποδοσφαιρο σαν σπορ μεχρι τις μερες μας...