Δημήτρης Μάρκος - ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΓΝΩΜΗ

Τρίτη 25 Ιανουαρίου 2011

Δημήτρης Μάρκος

Ο Δημήτρης Μάρκος, γεννημένος στις 31 Ιανουαρίου 1971 στο Κιλκίς, είναι Έλληνας παλαίμαχος διεθνής μεσοεπιθετικός ποδοσφαιριστής με μακροχρόνια καριέρα σε πολλές ομάδες Α΄ Εθνικής, ενώ είχε ένα πέρασμα χωρίς επιτυχία από την Αγγλία με τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

Στην καριέρα του από το 1987 ως το 2005 έπαιξε σε 368 αγώνες εθνικών πρωταθλημάτων και πέτυχε 36 γκολ, χωρίς να υπολογίζονται οι αγώνες στο Κύπελλο και στην Ευρώπη

Κύπελλο Ελλάδος (1): 2003

Στον ΠΑΟΚ ήταν ο σκόρερ του «χρυσού γκολ» του ΠΑΟΚ επί της Γκρασχόπερς.Ο ΠΑΟΚ δεν έδειχνε αξιόπιστος στην Ευρώπη.
Δυσκολεύτηκε να αποκλείσει μια τυχάρπαστη πορτογαλική Λεϊξόες και ίδρωσε στο πρώτο ματς απέναντι στους Γκρασχόπερς για να κερδίσει, τελικά, 2-1. Στον επαναληπτικό φλέρταρε έντονα με τον αποκλεισμό.
Το γκολ του Ταραράτσε στο 44' τον άφηνε πρόωρα εκτός Ευρώπης και τελείωνε το όνειρο για μια σπουδαία πορεία. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο δικέφαλος έμοιαζε να ξυπνάει.

Ο Άγγελος Αναστασιάδης φώναζε από τον πάγκο, οι οπαδοί του ΠΑΟΚ προσπαθούσαν επιτακτικά να σπρώξουν την ομάδα τους σε ένα γκολ και οι δύο χαμένες ευκαιρίες στις καθυστερήσεις έδιναν την εντύπωση πως η τύχη δεν ήταν στο πλευρό της ελληνικής ομάδας.
Φαίνεται, όμως, πως απλά του φύλαγε το καλύτερο για το τέλος.
Μετά από φάση διαρκείας, ο Δημήτρης Μάρκος έγινε κάτοχος της μπάλας έξω την περιοχή, σούταρε και μετά από κόντρα η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα και ο ΠΑΟΚ στην επόμενη φάση!