![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjk1jE1k0TjzmbkUj1ArSWH6VNPC2tY45NHUc8Jut5iMAUdW9mEUt9-8adUpxmoQhrNPdfeiIz70WbF7B3ploK5spFy_Nqf0IJjzAq8H7JAchF2SeynpmcQVA1pzBKpm3QlCgA6_j6gDyQk/s1600/%25CE%259A%25CF%2589%25CF%2583%25CF%2584%25CE%25AF%25CE%25BA%25CE%25BF%25CF%2582.jpg) |
Ο Γιώργος Κωστίκος χάρισε τη νίκη
στο δικέφαλο του βορρά |
Την
Κυριακή 11 Σεπτεμβρίου του 1983 διεξήχθη η 2η αγωνιστική της περιόδου 1983-84. Τις επιτυχίες τους διπλασίασαν ο ΠΑΟΚ (που υπέταξε 1-0 την ΑΕΚ στο ουδέτερο γήπεδο των Σερρών με γκολ του
Γιώργου Κωστίκου), ο Παναθηναϊκός (ο οποίος πέρασε αλώβητος από το Ηράκλειο με 2-0 επί του ΟΦΗ, χάρις σε τέρματα των Θανάση Δημόπουλου και Γιάννη Κυράστα) και ο Ηρακλής ο οποίος δυσκολεύτηκε αλλά κέρδισε 0-1 μέσα στο γήπεδο Αιγάλεω την ομώνυμη ομάδα με κεφαλιά του Νίκου Καλαμπάκα από το 2ο μόλις λεπτό, ενώ οι γηπεδούχοι απώλεσαν πέναλτι με τον Ερμή Κουρόπουλο.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgfzBGUrvmbpD0qTl_IhMpW2DLoMD_St8mKfT6HbOFvbuhv4D3diD-56iprfqTma0uQclMbHu3vKyxyA0Qj8HPvXNqu9RM1Zj1pE8L3avE_zgr547h7M07-wEgwRKSVX6bVkBOxJqXmrw-h/s1600/%25CE%2596%25CE%25B9%25CF%258E%25CE%25B3%25CE%25B1%25CF%2582.jpg) |
Ο Μιχάλης Ζιώγας σήμερα |
Στη Λάρισα, οι πρωταθλητές έχασαν με 1-0 από την ΑΕΛ που πήρε έτσι τους πρώτους της βαθμούς, χάρις στο τέρμα του
Μιχάλη Ζιώγα (44'), ενώ στο Χαριλάου ο Άρης διέλυσε με 4-0 τον ατυχή Πανσερραϊκό. Τα γκολ έβαλαν οι Έρικσον, Δουλγεράκης, Ζήνδρος και Κούης.
Πολύτιμες ισοπαλίες απέσπασαν τόσο ο Πανιώνιος στα Γιάννινα (1-1, Παπαχρήστου στο 48' και Σοφιανός στο 82' τα γκολ), όσο και ο Απόλλων Αθηνών στη Δράμα (2-2, ο Βουτσέκοβιτς το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 37΄, ο Δάρας στο 46΄ το 1-1, ο Τσεβρετζής στο 68΄το 2-1 και ο Ντόκκεν στο 85' το τελικό σκορ).
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhPNvN-OfvhBqRNAo75_E4y0qYshw4QByfNhVzVx22ghMHJHPY1qMEbvHiWOdx_TDJDGk_sAziYaiqKlupOeIe5QyGgkJ91bwoQGTLW4L56beZolOFpXIfxEGxnS5Z2ks_47194ec-c66v3/s1600/%25CE%2596%25CE%25AE%25CE%25BD%25CE%25B4%25CF%2581%25CE%25BF%25CF%2582.jpg) |
Ο Γιώργος Ζήνδρος |
Τέλος, στο Φάληρο ο Εθνικός επικράτησε με 2-1 της Καλαμαριάς (36΄Κοττίδης 1-0, 38΄ Κουτάς 1-1 και 55' με πέναλτι ο Κοβάσεβιτς)