- ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΓΝΩΜΗ

Τρίτη 22 Νοεμβρίου 2011

Πρόκριση στα πέναλτι για τον Πανσερραϊκό

Τη διαδικασία των πέναλτι χρειάστηκε ο Πανσερραϊκός προκειμένου να ξεπεράσει το εμπόδιο του Οικονόμου και να περάσει στην 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος. Πρόκριση και για την Προοδευτική
Στο "Γεώργιος Μητσιμπόνας" της Τσαριτσάνης, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 17ο λεπτό από σουτ του Μπλέντι, αλλά πέντε λεπτά αργότερα ο Γκούρτσας ισοφάρισε με πέναλτι.
Το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος του 90λεπτου, ενώ και στα 30 λεπτά της παράτασης δεν σημειώθηκε κάποιο άλλο γκολ.

Στη διαδικασία των πέναλτι, ο Κολίτσης έκανε μία απόκρουση, ενώ οι συμπαίκτες του ευστόχησαν και στα πέντε πέναλτι που εκτέλεσαν, με συνέπεια ο Πανσερραϊκός να φτάσει στη νίκη με 5-4.

Αντίπαλός του στην 4η φάση του Κυπέλλου θα είναι στις 21 Δεκεμβρίου στις Σέρρες ο Εργοτέλης.

Οικονόμος (Γιώργος Καλτέκης): Μπαχτσιβάνος, Καραγιάννης, Πούτας (118' Πρικάκης), Φλώρος, Οικονόμου, Νικούλης, Μπλέντι, Κέρι (64' Γασπαράτος, 106' Κουλτσιάκης), Μπανούσης, Μπαλής, Καράμπελας

Πανσερραϊκός (Παύλος Δημητρίου): Κολίτσης, Μιλένκοβιτς, Δ. Τριανταφύλλου, Κ. Τριανταφύλλου (74' Σοάρες), Σαλαμαστράκης, Βουτσιάς, Γκούρτσας (72' Στεφανίδης), Κυριακίδης (83' Γκόμες), Ανάκογλου, Μουσικάκης

Με γκολ του Σάμιου στο 60ό λεπτό, η Προοδευτική πήρε την πρόκριση για την 4η φάση του Κυπέλλου, καθώς επικράτησε με 1-0 της Αναγέννησης Γιαννιτσών στο Δημοτικό Στάδιο Νίκαιας.

Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα του Μαργαρίτη Χατζηαλέξη θα είναι στις 21 Δεκεμβρίου ο Αστέρας Τρίπολης, και πάλι στη Νίκαια.

Προοδευτική (Μαργαρίτης Χατζηαλέξης): Μπαντίκος, Χαλκιάς, Καλαϊτζίδης, Βασιλάκος, Παπανικόλας, Σάμιος, Λύγκος, Σούφλας, Μηνάς, Μπέλερης, Ερρίκος

Αναγέννηση Γιαννιτσών (Σπύρος Μπαξεβάνος): Βοσνιάδης, Τέλλος, Γ. Παπαδόπουλος, Σερέτης (17' λ. τρ. Χατζόγλου), Γιόνδης, Αλμπάνης, Νταντίδης, Σπαθάρας, Μπαξεβάνος, Θ. Παπαδόπουλος, Τσίλης

απο:σπορ24