1982 ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 6-1 (vid) - ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΓΝΩΜΗ

Σάββατο 20 Οκτωβρίου 2012

1982 ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 6-1 (vid)

Η αξέχαστη... 6άρα!
Περίοδος 1981-82 και ο ΠΑΟΚ, συναντούσε την ΑΕΚ στη φάση των 16 του Κυπέλλου Ελλάδος! Το πρώτο παιχνίδι των διπλών αναμετρήσεων έμελε να γραφτεί με ανεξίτηλα γράμματα στην ιστορία, καθώς ο Δικέφαλος του Βορρά συνέτριψε την ΑΕΚ με 6-1...

Διαιτητής ο Τσολάκης.Το σκορ στην Τούμπα άνοιξε ο Γιώργος Κούδας, μόλις στο 8′, ενώ οι φιλοξενούμενοι, αντίθετα με τη ροή του αγώνα, ισοφάρισαν στο 25′ με το Μαύρο. Πριν προλάβουν όμως να περάσουν 30″ από τη σέντρα, ο Δημόπουλος έβαλε και πάλι μπροστά τον ΠΑΟΚ με ένα ψηλοκρεμαστό πλασέ, γράφοντας το 2-1. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Τούμπα πήρε φωτιά και τα δίχτυα δεν σταματούσαν να υποδέχονται τη μπάλα... Ο χορός των γκολ άνοιξε στο 52′, όταν ο Δημόπουλος και πάλι σημείωνε δεύτερο γκολ και έκανε το 3-1... Στο 66′ πήρε τη σκυτάλη ο Γκουερίνο για το 4-1, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Σίγγας έκανε 5 τα τέρματα για τον ΠΑΟΚ! Το 6-1 ήρθε και πάλι από το Δημόπουλο στο 72′... Ο Δημόπουλος πέτυχε ένα αξέχαστο χατ τρικ και ο Δικέφαλος μία αξέχαστη εξάρα!