Αγχώθηκε αλλά κέρδισε τον ΟΦΗ - ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΓΝΩΜΗ

Σάββατο 15 Νοεμβρίου 2014

Αγχώθηκε αλλά κέρδισε τον ΟΦΗ

Ο Ηρακλής επικράτησε του ΟΦΗ στο Ιβανώφειο με 90-88 και πετυχαίνοντας την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα και δεύτερη στην έδρα του.

Οι κυανόλευκοι αν και προηγήθηκαν με 10 πόντους δυο λεπτά πριν το τέλος, πήγαν να αυτοκτονήσουν καθώς τα τελευταία λεπτά ο ΟΦΗ πήγε να κλέψει το παιχνίδι. Το καθαρό μυαλό στα τελευταία δυο λεπτά έλειπε, πράγμα το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι, και με τρίποντο- φάουλ του Σταμπουλη ο ΟΦΗ ισοφάρισε, αλλά στο τέλος ο Ηρακλής πήρε το παιχνίδι με 90-88.

Τα καθοριστικά τρίποντα των καλαθοσφαιριστών του Ηρακλή καθησύχασαν τον ρυθμό που είχε η ομάδα με αποτέλεσμα ο ΟΦΗ να παίξει το τελευταίο του χαρτί πιέζοντας ψηλά, αλλά και με απανωτά τρίποντα.

Το καλό για την ομάδα του νέου τεχνικού διδύμου πλέον (σ.σ. Δαμαλής- Τσιώλη) ότι ξεπέρασε γρήγορα την ήττα από τον Ερμή Λαγκαδά, και τώρα θα ταξιδέψει στον Ηλυσιακό για να πετύχει ακόμα μια νίκη εκτός έδρας μετά την πρεμιέρα που είχε κερδίσει μέσα στην Λιβαδειά.

Διαιτητές: Ξενικάκης (Δράμας), Παγώνης (Λάρισα), Ταρενίδης (Κατερίνη)

Δεκάλεπτα: 22-26, 48-44, 69-62, 90-88

ΟΙ ΠΟΝΤΟΙ

ΗΡΑΚΛΗΣ (Δαμαλής): Μιχάλογλου 3 (1), Ονάσογλου 5 (1), Γαρέζος, Χρυσόπουλος 14 (1), Αράπης 6 (1), Καραγκιολίδης 15 (2), Κοθράς 26, Μήτσιαλος 2, Αποστολίδης 6 (2), Δέσπος 13

ΟΦΗ (Τακιανός): Μποχωρίδης 3 (1), Σταμπουλής 16 (3), Ραζής 6, Μαυρογιάννης 1, Στυλιανιού 14 (3), Λιανός 12 (1), Κιτσούλης 28 (3), Χάλαρης 3, Τρεπάλοβατς 5

Επιμέλεια: Γρηγόρης Παπαγιαννάκης