ΕΜΦΑΤΙΚΗ ΝΙΚΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ DERBY COUYNTY - ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΓΝΩΜΗ

Σάββατο 12 Ιανουαρίου 2019

ΕΜΦΑΤΙΚΗ ΝΙΚΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ DERBY COUYNTY

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η ομάδα μας απέναντι στην Derby County σε ένα κατάμεστο Elland Road με σκορ 2-0. H Leeds United ήταν σαφώς ανώτερη από την ομάδα του Frank Lampard και δεν απειλήθηκε ουσιαστικά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Οι παίκτες του Marcelo Bielsa κυριάρχησαν από το πρώτο λεπτό και στο 20o λεπτό ο Jack Clarke στην πρώτη του εμφάνιση ως βασικός στο φετινό πρωτάθλημα ,έκανε ωραία κίνηση και σέντραρε στην καρδιά της μικρής περιοχής και βρήκε τον Kemar Roofe, ο οποίος με προβολή άνοιξε το σκορ.

Το δεύτερο τέρμα για την ομάδα μας επετεύχθη μόλις στο 47ο λεπτό όταν και πάλι ο Jack Clarke έκανε σέντρα σουτ, την οποία απέκρουσε με δυσκολία ο Scott Carson. Ο Ezgjan Alioski γύρισε στην επαναφορά τη μπάλα στη μικρή περιοχή και ο Jack Harrison πλάσαρε ανενόχλητος για να κάνει το 2-0. Η ομάδα μας συνέχισε να είναι κυρίαρχη και στο υπόλοιπο της αναμέτρησης χωρίς να απειληθεί από την Derby County και πέτυχε έτσι ίσως μια από τις ευκολότερες νίκες της φετινής σεζόν. Δεν πέρασε απαρατήρητο το γεγονός πως στον πάγκο ο Marcelo Bielsa είχε μόνο επιλογές παικτών κυρίως από την U-23 ομάδα του συλλόγου, με τον μεγαλύτερο της παρέας (Tyler Roberts) να συμπληρώνει μόλις σήμερα το 21ο έτος ζωής.