Μπάσκετ: Η προϊστορία και οι κοινοί μεταξύ Ηρακλή και ΑΕΚ! - ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΓΝΩΜΗ

Παρασκευή 15 Νοεμβρίου 2019

Μπάσκετ: Η προϊστορία και οι κοινοί μεταξύ Ηρακλή και ΑΕΚ!

Ο Ηρακλής υποδέχεται αύριο στις 17:45 την ΑΕΚ στο Ιβανώφειο για την 7η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ.

Η Αθλητική Γνώμη σας θυμίζει μερικά στοιχεία και τους κοινούς μεταξύ τους:

Ηρακλής και ΑΕΚ έχουν βρεθεί αντίπαλοι 106 φορές με τον Ηρακλή να έχει κερδίσει τις 38 φορές, με πρώτη νίκη στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα του 1928 (με σκορ 33-6 την τότε πρωταθλήτρια Αθήνας!)

🏀 Εντός έδρας οι 2 ομάδες έχουν αγωνιστεί 48 φορές στη Θεσσαλονίκη για την Α' Εθνική, Α1, Κύπελλο Σαπόρτα και Α2 Εθνική! Ο Ηρακλής προηγείται στις νίκες με 28-20 αλλά στους πόντους η ΑΕΚ είναι μπροστά με 3.562-3.601. Πως γίνεται αυτό; Από το 1966 μέχρι το 1974 η ΑΕΚ κέρδισε 8 συνεχόμενες φορές με μεγάλες διαφορές. Μεγαλύτερη ήττα ήταν το 63-100 της χρονιάς 1966-67 όταν ο Ηρακλής υποβιβάστηκε για πρώτη φορά. Άλλη κατοστάρα δεν δεχθήκαμε απ' την ΑΕΚ εντός ενώ ο Ηρακλής έχει πετύχει 2 κατοστάρες. Η πρώτη ήταν στις 2/12/1989 στο 102-74 με προπονητή τον Μαρκόπουλο και η δεύτερη φορά ήταν στη μεγαλύτερη νίκη του Ηρακλή επί της ΑΕΚ, με σκορ 119-66 στις 30/11/1991.

🏀 Οι συνθέσεις σ’ αυτόν τον αγώνα (στο διάστημα της απεργίας των Ελλήνων επαγγελματιών καλαθοσφαιριστών) ήταν ως εξής:
ΗΡΑΚΛΗΣ (Γιατζόγλου): Κουτέλης 12 (2), Παπαχρήστου, Ιγκραμ 52 (5), Αποστολίδης, Νερατζάκης 2, Τσαρτσαμπαλίδης 2, Στυλίδης 2, Χατζόπουλος 31, Κούβελας 20, Πανάβογλου.
ΑΕΚ (Χατζάρας συνεργάτης του Τσόσιτς): Σουλιώτης 8 (1), Λαδάς, Πανταζής 9 (1), Μπάλκλει 16 (4), Κουκάκης 6,Τζόρνταν 27, Γεωργαλάς.

🏀 Οι 52 πόντοι του Ίγκραμ στον αγώνα αυτόν είναι το ατομικό ρεκόρ πόντων αθλητών του Ηρακλή κόντρα στην ΑΕΚ.

🏀 Το μεγαλύτερο σερί νικών έχει επιτευχθεί απ’ τον Ηρακλή στις χρονιές 1984-1996, όπου ο Ηρακλής μέτρησε 13 (12 στο πρωτάθλημα και 1 στο Κύπελλο) συνεχόμενες νίκες εντός έδρας.

🏀 Οι Μόσχος, Καραμανλής, Μπογατσιώτης, Κουντουράκης, Ποδαράς, Δ. Παπαδόπουλος, Παπαχρόνης, Γάκης, Ταπούτος, Μπλακνεϊ, Νικολαϊδης, Σιαμανδούρας, Δέσπος, Γκαγκαλούδης, Χαριτόπουλος, Παπαϊωακείμ, Παπαδιονυσίου, Αθανασούλας και Πολυτάρχου έχουν παίξει και Αλεξανδρής, Μαρκόπουλος, Σάκοτα, Γιατζόγλου, Σούμποτιτς, Καλαφατάκης, Κακιούσης και Ζντόβντς έχουν κοουτσάρει και στις 2 ομάδες!

🏀 Αξιοσημείωτα είναι και τα χαμηλά σκορ στα ντέρμπι με την ΑΕΚ με το 55-45 του 1995-96, το 48-59 του 1996-97 και το 41-58 του 2004-05.

🏀 Συγκλονιστικά παιχνίδια ήταν πολλά. Ξεχωρίζουμε το 5ο παιχνίδι των Playoff για την 3η θέση της χρονιάς 2003-04 όταν ο Ηρακλής με τραυματία τον Διαμαντίδη κέρδισε με 93-92 στην παράταση με 2 βολές του Σάββα Ηλιάδη (32 πόντους) 1 δευτερόλεπτο πριν τη λήξη της παράτασης (παρά τους 37 πόντους του Χατζή). Δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας και ενώ ο Ταπούτος ευστοχούσε από την περιφέρεια διαμορφώνοντας το 79-76, ο Λάζαρος Παπαδόπουλος δήλωσε «παρών». Ο Ηλιάδης, ο οποίος είχε κερδίσει φάουλ δεν μπόρεσε να ευστοχήσει στη δεύτερη βολή, ακολούθησε διεκδίκηση ριμπάουντ με Κούβελα και Παπαϊωακείμ, και ο Παπαδόπουλος πήρε την μπάλα και εν συνεχεία ευστόχησε στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση (79-79). Με τη νίκη αυτή ο Ηρακλής κατέκτησε την 3η θέση της Α1!

🏀 Πρωτοσέλιδο έγινε η νίκη του Ηρακλή επί της ΑΕΚ το 1965 με 83-82. Η μεγάλη ΑΕΚ του Αμερικάνου βρήκε στο ανοιχτό της ΧΑΝΘ τον αδύναμο Ηρακλή, που δεν είχε πλέον τον Μπούσιο και από ισόβαθμος της ΑΕΚ στην 1η θέση στο παρθενικό πρωτάθλημα της Α' Εθνικής είχε γίνει πλέον κομπάρσος. Με τον Αμερικάνο να πετυχαίνει 40 πόντους η ΑΕΚ κέρδιζε μέχρι τα μέσα του 2ου ημιχρόνου ακόμη και με 19 πόντους διαφορά αλλά τελικά ο Ηρακλής έκανε την ανατροπή παρά το γεγονός ότι έπαιζε στα τελευταία λεπτά με πολλούς αναπληρωματικούς λόγω των πολλών φάουλ. Μάλιστα στην τελευταία επίθεση που έκρινε τον αγώνα ο Γιώργος Πατιερίδης πέτυχε τους μοναδικούς του πόντους στο παιχνίδι με μπάσιμο μπροστά σε Αμερικάνο, Τρόντζο, Χρηστέα και Μόσχο και έβαλε τον Ηρακλή μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στον αγώνα (η μόνη ήττα της ΑΕΚ στο πρωτάθλημα εκείνη τη χρονιά που πήρε την 1η θέση με 17 νίκες!)

🏀 Φωτογραφίες απ' το αρχείο του Giannis Moisiadis, τη Megapress, το περιοδικό Τρίποντο και τις εφημερίδες Αθλητική Ηχώ, Θεσσαλονίκη και Ηρακλής ο Λαός Ηρακλής Δυνατός.