Ηρακλής-Προμηθέας: Μία φορά έχουν βρεθεί αντίπαλοι στο Ιβανώφειο! - ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΓΝΩΜΗ

Τετάρτη 11 Δεκεμβρίου 2019

Ηρακλής-Προμηθέας: Μία φορά έχουν βρεθεί αντίπαλοι στο Ιβανώφειο!

Η εικόνα ίσως περιέχει: 1 άτομο, κάνει ένα σπορ
Μια και μοναδική φορά έχει αντιμετωπίσει ο Ηρακλής τον Προμηθέα Πάτρας στο Ιβανώφειο. Οι Πατρινοί ιδρύθηκαν μόλις το 1985 και το 2015-16 έφτασαν για πρώτη φορά στην Α2 όπου αντιμετώπισαν τον Ηρακλή και ηττήθηκαν και στα 2 παιχνίδια παρ' όλο που έφτασαν στην 3η θέση τελικά και με την άρνηση του Φάρου να κατέβει στην Α1 πήραν την άνοδο στην Α1. Από τότε αγωνίζονται 4 συνεχόμενα χρόνια στην Α1 και μάλιστα πέρυσι έφτασαν στον τελικό του πρωταθλήματος και προφανώς πλέον αποτελούν μια από τις μεγάλες δυνάμεις του πρωταθλήματος.
Για την προτελευταία αγωνιστική της σεζόν 2015-16 ο Ηρακλής υποδεχόταν στα τέλη Μαΐου τον Προμηθέα και ήθελε τη νίκη για να εξασφαλίσει την παραμονή στην κατηγορία. Στο 1ο δεκάλεπτο οι Πατρινοί εκμεταλλεύτηκαν τη νευρικότητα του Ηρακλή στην επίθεση και προηγήθηκαν με 10-18. Το ίδιο συνεχίστηκε και στο ημίχρονο και η διαφορά πήγε στο 19-32. Στο 24' το σκορ έφτασε στο 24-43 αλλά απ' εκεί και πέρα ξεκίνησε μια απέλπιδα προσπάθεια να μειωθεί η διαφορά και έτσι στο 30' το σκορ πήγε στο 36-44! Η αντεπίθεση συνεχίστηκε μέχρι τέλους και στο 33' ο Ηρακλής προηγήθηκε με 45-44 για να πάρει τη νίκη άνετα στο τέλος με 65-55 κάνοντας μια επική ανατροπή!
Ο Γκιουλέκας ήταν ο καλύτερος του Ηρακλή με 4/4 δίποντα και 2/4 τρίποντα ενώ 14 ριμπάουντ (7 επιθετικά!) και 9 κερδισμένα φάουλ είχε ο Δέσπος!
Δεκάλεπτα: 10-18, 19-32, 36-44, 65-55
Διαιτητές: Ξενικάκης-Τζαφλέρης-Πιτσίλκας Β.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Αλεξανδρής): Χείλαρης 8, Μουρατίδης , Αποστολίδης Γ. 8, Καραθανάσης, Γκιουλέκας 17 (2), Καραγκιολίδης, Κοθράς 10 (1), Αποστολίδης Α. 10 (3), Μπένας 2, Δέσπος 10,

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Δανάς, Νοέας 6 (1), Κουμπούρας 8, Γιαννικόπουλος 3 (1), Πέττας 15, Γερομιχαλός 13 (1), Πέτροβιτς 2, Τσάμης 2, Αλίχοντζιτς 6, Μαλτέζος.

Στα εντός έδρας ο Ηρακλής με τις Πατρινές ομάδες έχει συνολικά 29 νίκες και 5 ήττες. Στην Α1 έχει συναντήσει μόνο τον Απόλλωνα Πατρών και το σκορ στη Θεσσαλονίκη είναι 21-4.