![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhmdSDFBTVGOaQ4UZrCUatS95QNukYlNjY1_Uy90FPkPCIfjJ23-K1oAts6bd0IXBQIQ5qx6EY7AkXAey599DhEKWyBRrUETswsA61cq39QC8q1gzQ7DhopLTwvr9vMJbUNrRsAHFQ6NIw/s400/%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%AF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%BF+%CE%B1%CF%80%CF%8C+untitled231.bmp)
Μετάφραση : Θυμιοπούλου Θεοδώρα
εκδόσεις : Παρατηρητής-------Μετάφραση από τα : Γαλλικά
Έτος έκδοσης : 2002--------------Σελίδες : 196
Λεπτομέρειες:
Μεταγραφές-ρεκόρ πολλών εκατομμυρίων, τηλεοπτικά δικαιώματα πολλαπλάσια του δέκα, εξαγορές μεγάλων ευρωπαϊκών συλλόγων από πολυεθνικές στο χώρο της επικοινωνίας: μέσα σε λίγα χρόνια, το ποδόσφαιρο πέρασε στην εποχή της παγκοσμιοποίησης του χρηματιστηριακού καπιταλισμού και της κυριαρχίας του χρήματος.
Όμως η ξέφρενη εμπορευματοποίηση του ποδοσφαίρου έχει το μελανό σημείο της: πλαστά διαβατήρια για να παρακαμφθούν οι κανονισμοί, εμπόριο παιδιών-ποδοσφαιριστών από φτωχές σε πλούσιες χώρες, μαζικό ντοπάρισμα των παικτών που υφίστανται την πίεση της μιας αγωνιστικής μετά την άλλη.
Αυτή η θεαματική παρεκτροπή, που αλλάζει μέχρι και τους ίδιους τους όρους του θεάματος και του παιχνιδιού, μπορεί άραγε να ανατραπεί;
Ο Christian Authier ερεύνησε το θέμα και περιγράφει την ανησυχητική εικόνα των καινούργιων κανόνων της ποδοσφαιρικής επιχείρησης.