νεοι: το εχασαν στα πεναλτι - ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΓΝΩΜΗ

Τρίτη 1 Μαΐου 2012

νεοι: το εχασαν στα πεναλτι

Άτυχος στα πέναλτι

του ΓΡΗΓΟΡΗ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΑΚΗ

Άτυχος στάθηκε ο Ηρακλής στην διαδικασία των πέναλτι και έχασε με 3-2, ενώ η κανονική διάρκεια του αγώνα ήρθε 1-1 με τα γκολ των Λεφίδη και Κώστα.
  Το πρώτο ημίχρονο είχε την κατοχή της μπάλας η ομάδα του Αλέκου Θεοδωρίδη αλλά και τις κλασικές ευκαιρίες και τον Ηρακλή να προσπαθεί να κυρίως από τα πλάγια να ανοίξει την άμυνα των τυπικά γηπεδούχου σήμερα δικεφάλου. Ο ΠΑΟΚ έχασε την πρώτη του στιγμή στο 27’ με τον Καμήλαλη να διώχνει πάνω στην γραμμή το σουτ του Κώστα και η δεύτερη καλή του στιγμή ήρθε τρία λεπτά μετά με τον Πούφλη να αστοχεί από πολύ κοντά να κάνει το 1-0.  Ο Ηρακλής έχασε τον Φεντάνη λόγω διάσεισης μετά την σύγκρουση που είχε με αντίπαλο παίκτη και την θέση του πήρε ο Ρογιάσου στο 34΄.  Την τελευταία φάση την είχε ξανά ο ΠΑΟΚ με τον πολύ καλό σήμερα Πούφλη να κάνει την κούρσα από τα δεξιά, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από το οριζόντιο δοκάρι του Μαυρομιχάλη.
   Στο δεύτερο ημίχρονο οι κυανόλευκοι μπήκαν δυναμικά και άνοιξαν το σκορ συι 46’ με τον Λεφίδη να πιάνει ωραίο συρτό σουτ μετά την παράλληλη πάσα από δεξιά του Πελεβάνη ενώ ο ΠΑΟΚ απάντησε με ευκαιρία στο γκολ του Ηρακλή με τον Κώστα να κάνει την κεφαλιά και τον Μαυρομιχάλη να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.. Τα πράγματα άλλαξαν στην συνέχεια καθώς ο Μυλωνάς δέχτηκε την κόκκινη κάρτα για εξύβριση  σε αντίπαλο παίκτη και ο Ηρακλής για τα επόμενα 30’ λεπτά αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο. Οι ευκαιρίες του δευτέρου ημιχρόνου ανήκαν στον δικέφαλο καθώς οι κυανόλευκοι αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο, και στο 55’ ο Κώστας έκανε το 1-1 μετά από ασθενής απόκρουση του Μαυρομιχάλη  σε σουτ του Κάκκου ο Κώστας πήρε το ριμπάουντ και ισοφάρισε την ομάδα των Γ.Βλάχου και Σ. Χαραλαμπίδη. Την τελευταία φάση του αγώνα την είχε ο Ηρακλής και συγκεκριμένα στο 71’ ο Γερασίμου ‘έπιασε το δυνατό σουτ και ο Δεληγιάννης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Η συνέχεια του δευτέρου ημιχρόνου δεν είχε τις κλασικές ευκαιρίες και έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.
  Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση με τον ΠΆΟΚ να έχει την κατοχή της μπάλας και τον Ηρακλή να προσπαθεί να βγει στην αντεπίθεση  καθώς η άμυνα του δικεφάλου πίεζε αρκετά ψηλά. Η μοναδική φάση και στις δυο παρατάσεις έγινε στο 93’ με τον Πούφλη να χάνει μοναδική ευκαιρία να κάνει το 2-1. Και στα δυο ημίχρονα της παράτασης δεν υπήρξε κάποια σπουδαία φάση και για τις δυο ομάδες και ο αγώνας οδηγήθηκε στα πέναλτι.
  Στην διαδικασία των πέναλτι ο ΠΑΟΚ ήταν πιο εύστοχος και κατέκτησε τον τίτλο στην κατηγορία της ΕΠΣΜ με 3-2.

Ηρακλης: ( προπονητές Γ. Βλάχος-Σ. Χαραλαμπίδης): Μαυρομιχάλης, Καμήλαλης, Μυλωνάς (50’ κόκκινη κάρτα), Τζίνας, Τσακίρης, Κυρικτσής (76’ Βογιάννου) , Γερασίμου, Φεντάνης (34’ Δεδούσης). Βακαλόπουλος, Πελεβάνης, Λεφίδης.

ΠΑΟΚ: (προπονητής: Αλέκος Θεοδωρίδης) Δεληγιάννης, Κασαπίδης (72’ Χατζηδήμπας), Παντεκίδης (95’ Καραγκούνης), Βαρλάμης, Ξεπαπαδέας, Κάκκο