ΠΑΟΚ-ΣΑΛΚΕ 2-3 Τελικό - ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΓΝΩΜΗ

Τρίτη 27 Αυγούστου 2013

ΠΑΟΚ-ΣΑΛΚΕ 2-3 Τελικό

Ο ΠΑΟΚ ήθελε αλλά δεν μπορούσε. Αν και βρέθηκε με παίχτη παραπάνω, δεν μπόρεσε να πάρει την νίκη και την πρόκριση.

ΛΗΞΗ ΑΓΩΝΑ

Μαγική ενέργεια του Ντράξλερ, πέρασε εντυπωσιακά τον Κάτσε και έστρωσε απο τα πλάγια στον Ζάλαι για το 2-3

90' ΓΚΟΛ για την Σάλκε

88' 2 λεπτά ακόμη για τον ΠΑΟΚ + τις καθυστερήσεις για να βάλει ένα γκολ και να προκριθεί

85' Δεν δόθηκε καθαρό φάουλ στον Στοχ...

Το παιχνίδι μετά το 2-2 με τον Κατσουράνη έχει γίνει ''ροντέο'' ....

81' Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Στοχ μπήκε μόνος του στην περιοχή αλλά αστόχησε για λίγο

Ο Στόχ εκτέλεσε φάουλ απο αριστερά και ο Κατσουράνης με γυριστή κεφαλιά έκανε το 2-2

78' ΓΚΟΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ

77' Ο ΠΑΟΚ αν και αγωνίζεται με παίχτη παραπάνω δεν πιέζει, με αποτέλεσμα οι Γερμανοί να γυρναάνε την μπάλα.

75'  Φάουλ απο τον Φαρφάν, ο Χέβεντες ανάποδη κεφαλιά, η μπάλα πολύ άουτ

70' Τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσει ο ΠΑΟΚ. Ο Στοχ έβγαλε μόνο του τον Λούκας ο οπόιος αστόχησε χωρίς αντίπαλο, στέλνοντας την μπάλα πάνω απο τα δοκάρια.

Κάθετη μπαλιά απο τον Μέιερ στον Ντράξλερ, ο οποίος πέρασε τον χακόμπο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

68' ΓΚΟΛ για την Σάλκε και 1-2

64' Δεύτερη κίτρινη για τον Τζόουνς και η Σάλκε συνεχίζει με δέκα.

61' Φάουλ απο τον Φαρφάν , η μπάλα πάνω απο τα δοκάρια

Να σημειώσουμε οτι ο Χουμπ Στέφενς αποβλήθηκε στο ημίχρονο και βλέπει το παιχνίδι απο την εξέδρα, λόγω έντονης διαμαρτυρίας του για το γκολ των Γερμανών.

58' Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι και την πρόκριση στα ίσια πολύ γρήγορα και πλέον έχει το ψυχολογικό αβαντάζ

Μπαλιά στον κενό χώρο απο τον Κίτσιου και ο Αθανασιάδης χωρίς δεύτερη σκέψη ''εκτέλεσε'' τον Χίλντεμπραντ για το 1-1

52'  ΓΚΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ

51' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Στόχ με μαγική ενέργεια ξεφορτώθηκε τον αντίπαλό του αλλά ο Σαλπιγγιδης δεν πρόλαβε να φτάσει την φαρμακερή σέντρα του

50' Μετά την ψυχρολουσία του 44', οι παίχτες του ΠΑΟΚ καλούνται να βρούνε ψυχικά και αγωνιστικά αποθέματα ώστε να ισοφαρίσουν και βλέπουμε...

Εναρξη Β' ημιχρόνου

Σχόλιο ημιχρόνου : Αδικα βρίσκεται ο ΠΑΟΚ πίσω στο σκορ, σ' ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, το οποίο είχε ελάχιστες ευκαιρίες.

Τέλος ημιχρόνου

Ο Ουτσίντα δέχθηκε μεγάλη μπαλιά απο πίσω, κατάφερε να κοντρολάρει την μπάλα ( ίσως να χρησιμοποίησε και το χέρι του) και την κατάλληλη στιγμή γυρίσε στην μικρή περιοχή, οπου ο Ζάλαι ανενόχλητος με προβολή έκανε το 0-1

44' ΓΚΟΛ για την Σάλκε.

42'  Ευκαιρία για την Σάλκε, με τον Φαρφάν να πιάνει το σουτ και τον Χακόμπο να απομακρύνει

37 ' Αδύναμο σουτ του Στοχ έξω απο την περιοχή , εύκολα μπλόκαρε ο Χίλντεμπραντ

36' Η αρχικη διάθεση των παιχτών της Σάλκε να πιέσουν έχει χαθεί και έχουν υποχωρήσει

33' Με εξαίρεση την κεφαλιά του Σαντάνα και την επέμβαση του Χακόμπο, δεν έχουμε δει κάποια άλλη αξιόλογη φάση

Ο Δικέφαλος έχει ισορροπήσει το παιχνίδι και κερδίζει ακόμη ένα κόρνερ

26' Πέμπτο κόρνερ για την Σάλκε, ο Τζόουνς πήρε το ριμπάουντ αλλά σούταρε ...αράουτ

23' Ο Στοχ έκανε το σλάλομ αλλα δίστασε να σουτάρει , με αποτέλεσμα να χαθεί η μπάλα

22' Πρώτο κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, περνάει ανεκμετάλλευτο

19' Κίτρινη κάρτα για τον Τζόουνς

17' Τα τελευταία λεπτά προσπαθουν οι παίχτες του ΠΑΟΚ να μεταφέρουν το σκηνικό στην περιοχή της Σάλκε

14' Δεύτερο κόρνερ για την Σάλκε, περνάει και αυτό ανεκμετάλλευτο

11' Επικίνδυνη σέντρα απο τον Λούκας, μπλόκαρε ο Χίλντεμπραντ προ του Αθανασιάδη

10' Η Σάλκε έχει χάσει την αρχική επιθετικοτητά της , με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να έχει κερδίσει μέτρα στο γήπεδο

6' Ο Δικέφαλος προσπαθεί να ισσοροπήσει το παιχνίδι

Πολύ δυνατά έχει μπεί η Γερμανική ομάδα

2' Φάουλ και πάλι απο τον Φουχς, ο Σαντάνα επιασε την κεφαλιά και ο Χακόμπο έδιωξε σε κόρνερ

1' Φάουλ για την Σάλκε με τον Φουχς να εκτελεί και τον Σάλαι να αστοχεί με κεφαλιά

Έναρξη Α' ημιχρόνου

21.43     Οι δυο ομάδες κάνουν την εμφάνιση τους στον αγωνιστικό χώρο

21.39     Ο αγωνιστικός χώρος λόγω των καιρικών συνθηκών και συγκεκριμένα των υψηλών θερμοκρασιών , δεν βρίσκεται σε πολυ καλή κατάσταση. Για τον λόγο αυτό ποτίζεται ανα χρονικά διαστήματα

21.34     Διατητής του αγώνα θα είναι ο Ολλανδός Κάιπερ, με βοηθούς τους Ρέκελ και Ζάινστρα. Τέταρτος διαιτητής είναι ο Γκούσενς. Βοηθοί γραμμών δίπλα απο τις εστίες είναι οι : Μπέκελ και  Λίσβελντ

21.18     Σχολιαστής σε γερμανικό κανάλι είναι ο σπουδαίος Όλιβερ Καν, πρώην τερματοφύλακας της Μπάγερν Μονάχου και της Εθνικής Γερμανίας.

21.08     Οι παίχτες του ΠΑΟΚ έκαναν την εμφάνιση τους για την καθιερωμένη προθέρμανση και ακολούθησαν οι παίχτες της Σάλκε

21.03     Οι αρχικοί έντεκα που επέλεξε ο Γιένς Κέλερ : Χίλντεμπραντ, Χέβεντες, Σαντάνα, Ουτσίντα, Φουχς, Ντράξλερ, Κλέμενς, Χέγκερ, Τζόουνς, Φαρφάν, Ζάλαϊ.

21.02     Οι αρχικοί έντεκα που επέλεξε ο Χουμπ Στέφενς : Χακόμπο, Κίτσιου, Σκόνδρας, Κατσουράνης, Βίτορ, Τζιόλης, Κάτσε Λούκας, Σαλπιγγίδης, Στοχ, Αθανασιάδης.

20.50    Την εμφάνιση του έκανε και ο Ιβάν Σαββίδης στην προσωπική του σουίτα

20.36    Την πρώτη αναγνωριστική τους βόλτα έκαναν και οι ποδοσφαιριστές της Σάλκε.

20.30    Θυμίζουμε πως στον πρώτο αγώνα στο Γκεζελκίρχεν, η Σάλκε είχε προηγηθεί στο 32' με τον Φαρφάν, ενώ ο ΠΑΟΚ είχε ισοφαρίσει με σουτ ''φωτοβολίδα'' του Μίροσλαβ Στόχ στο 73'.

20.14      Οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ έχουν βγεί στον αγωνιστικό χώρο συζητώντας και κοιτώντας τις άδειες εξέδρες. Σίγουρα θα ήθελαν μια γεμάτη Τούμπα με τον γνωστό παλμό που δημιουργούν οι φίλοι του ΠΑΟΚ.

20.10      Πάνω απο 500 οπαδοί έιχαν συγκεντρωθεί έξω απο το ''Μακεδονία Παλλάς'' για να ακολουθήσουν το πούλμαν με την αποστολή του ΠΑΟΚ,. Αυτή την στιγμή, απο τα κορναρίσματα και τα συνθήματα, καταλαβαίνουμε πως η αποστολή του ΠΑΟΚ μόλις έφτασε !! Πρόκριση και ΜΟΝΟ ζητούν οι οπαδοί του Δικεφάλου !

20.02     Απο την μεριά της Σάλκε, ο Γιένς Κέλερ πήρε όλους τους ποδοσφαιριστές μαζί του, εκτός των γνωστών και απο το πρώτο παιχνίδι τραυματιών, Χούντελαρ και Παπαδόπουλο

20.00     Ένας ΠΑΟΚ που έχει απουσίες.  Θα λείψουν απο το σημερινό παιχνίδι οι τραυματίες : Λίνο, Λόρενς και Λάζαρ, ενω εκτός αποστολής έμειναν και οι Γκαρσία , Λόπεθ και Βούκιτς

19.30    Καλησπέρα απο την άδεια Τούμπα. Το 90.sports.gr είναι εδώ για να σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό τον επαναληπτικό του ΠΑΟΚ με την Σάλκε. Απόψε σε κάτι περισσότερο απο δυο ώρες, ο Δικέφαλος ίσως δίνει το πιο σημαντικό παιχνίδι της ιστορίας του. Μετά το εκτός 1-1 με την Σάλκε, έχει βάλει τις βάσεις για πρόκριση στους χρυσοφόρους ομίλους του Champions League για πρώτη φορά στην ιστορία του.

ΠΑΟΚ - SCHALKE  LIVE (21.45) - PRE GAME (19.30)