ΠΑΟΚ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ LIVE 2-0 Τελικό - ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΓΝΩΜΗ

Σάββατο 19 Οκτωβρίου 2013

ΠΑΟΚ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ LIVE 2-0 Τελικό

Καλό σας βράδυ.

''MVP'' του αγώνα, ανακηρύχθηκε ο Βίτορ. Δίκαια νομίζω !

''Καθαρή'' νίκη για τον ΠΑΟΚ. Ο Αστέρας έχασε πολλές ευκαιρίες, αλλά μετά το δεύτερο γκολ του Δικεφάλου. Έως τότε, το παιχνίδι το έλεγχαν οι Ασπρόμαυροι και το... κατέστρεφε ο τραγικός Ιωαννίδης !

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90+1' Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Νίνη να χάνει... το άχαστο σε κενή εστία, μετά απο πάσα παρε-βάλε του Λούκας

3 τα λεπτά των καθυστερήσεων

89' Φάουλ για τον Αστέρα, σε θέση για σέντρα .Έδιωξαν οι αμυντικοί του ΠΑΟΚ.

87' Σουτ του Χουάνμα απο το υψος της μεγάλης περιοχής, ο Χακόμπο μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

Κουράστηκαν και οι δυο ομάδες, έχει πέσει ο ρυθμός

Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ : Ο Νέσιντ μπαίνει στην θέση του Αθανασιάδη

82' Κίτρινη ο Λούκας

Έχει πέσει η απόδοση του ΠΑΟΚ κατακόρυφα. Ίσως έχει να κάνει και με το επερχόμενο ευρωπαϊκό παιχνίδι . Πάντως ''παίζει με την φωτιά'' εδώ και κάποια λεπτά.

78' Κόρνερ για τον Αστέρα. Ο Ντε Μπλάσις σουτάρει μετά απο απόκρουση των αμυντικών, με την μπάλα να κοντράρει και να βγαίνει πάλι κόρνερ

Μετά το δεύτερο γκολ του ΠΑΟΚ, ο Αστέρας έχει χάσει 3-4 πολύ σημαντικές ευκαιρίες

76' Και πάλι ο Μπαράλες πιάνει την κεφαλιά, αλλά ο καταπληκτικός Χακόμπο διώχνει την μπάλα σε κόρνερ

75' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα.Ο Μπαράλες με κεφαλιά απο την μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα λίγο άουτ

73' Αλλαγή για τον Αστέρα : Ο Ντελγάδο στην θέση του Εν Ντο

73' Πολύ δυνατό σουτ του Στοχ, έδιωξε με δυσκολία ο τερματοφύλακας του Αστέρα

72' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ : Ο Λούκας πέρασε στην θέση του Σαλπιγγίδη

70' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ : Ο Τζαβέλλας στην θέση του Κίτσιου, αναγκαστική η αλλαγή

68'Αλλαγή για τον Αστέρα : Έξω ο Ουρτάδο, μέσα ο Καράσκο

67' Λάθος αντίδραση του Αθανασιάδη απέναντι στον Ερνάνες

66' Νέα μεγάλη επέμβαση του Χακόμπο σε μονοκόματο σουτ του Ουσέρο

65' Ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Κάφα βγήκε στην πλάτη της άμυνας, αλλά ο Χακόμπο του ''είπε όχι'' με εντυπωσιακό τρόπο

64' Σουτ του Στόχ, η μπάλα άουτ

Άλλο πρόσωπο ο Δικέφαλος στο 2ο ημίχρονο σε επίθεση και άμυνα. Σαφώς καλύτερο.

60' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Νίνης σούταρε δυνατά έξω απο την περιοχή, με τον Ερνάνες να διώχνει εντυπωσιακά

Ο Βίτορ σκοράρει για δεύτερη φορά σήμερα. Ο Λίνο εκτέλεσε το κόρνερ και ο Βίτορ στο πρώτο δοκάρι έπιασε την κεφαλιά, γράφοντας το 2-0

56' ΓΚΟΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ

Σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο, ο Δικέφαλος έχει μπει πιο δυνατά, κερδίζοντας πολλά φάουλ και κόρνερ

54' Κίτρινη στον Πιπίνη

51' Μονοκόματο σούτ του Μπαράλες, η μπάλα ψηλά άουτ απο τα δοκάρια του Χακόμπο

50' Σουτ του Κίτσιου απο τα πλάγια, η μπάλα πέρασε πάνω απ' τα δοκάρια

47' Για πέναλτι διαμαρτυρήθηκαν οι παίκτες του Αστέρα σε πέσιμο του Πιπίνη, απο κόντρα με τον Λάζαρ

46' Κόρνερ για τον Αστέρα, έδιωξε με το κεφάλι ο Λάζαρ

46' Στην σέντρα ο ΠΑΟΚ

ΕΝΑΡΞΗ Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Σχόλιο Χάρη Γκουγκουλίτσα : ''Ο Βίτορ ξελασπώνει τον ΠΑΟΚ ακόμη μια φορά''

ΛΗΞΗ  Ημιχρόνου, με πολλές αποδοκιμασίες και συνθήματα εις βάρος του προκλητικότατου διαιτητή.

2 τα λεπτά των καθυστερήσεων

41' Κίτρινη στον Αθανασιάδη

Μετά απο κόρνερ του Στοχ, ο Βίτορ με δυνατή κεφαλιά στην μικρή περιοχή, έγραψε το 1-0

39' ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ !!!

36' Το παιχνίδι διακόπηκε απο τον διαιτητή, μετά απο υβριστικά συνθήματα εναντίον του. Ξεκίνησε πάλι σε 2 λεπτά. Πολύ προκλητικός ο διατητής έως τώρα.

35' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Νίνης είδε και βρήκε τον Αθανασιάδη, ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα του Αστέρα.

33' Λάθος σφύριγμα απο τον Ιωαννίδη. Μόνο αυτός είδε τράβηγμα του Σαλπιγγίδη στον Εν Ντο και σφύριξε επιθετικό φάουλ.

32' Κίτρινη για τον Εν Ντο

31' Νέο κόρνερ για τον Αστέρα, απομάκρυνε ο Λίνο

30' Κόρνερ για τον Αστέρα, βγήκε με τις γροθιές ο Χακόμπο

27' Διαγώνιο δυνατό σούτ του Κίτσιου, με τη μπάλα να περνάει πάνω απο τα δοκάρια

24' Εξαιρετική 30άρα κάθετη από τον Λίνο, αλλά ο Σαλπιγγίδης ολιγώρησε και χάθηκε η φάση.

23' Κίτρινη για τον Κουρμπέλη

21' Ο διαιτητής αρνείται πέναλτι στον ΠΑΟΚ, αφού ο Λάζαρ τραβήχτηκε απο την φανέλα στο ύψος της μικρής περιοχής, λίγο πρίν σουτάρει.

20' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα με τον Ντε Μπλάσις να σουτάρει λίγο άουτ απέναντι απ' τον Χακόμπο

18' Στοπάρισμα και σουτ απο τον Κίτσιου στην περιοχή, η μπάλα στην αγκαλιά του Ερνάνες

Πάρα πολλά τα σφυρίγματα του Ιωαννίδη, με αποτέλεσμα να σταματάει το παιχνίδι συνεχώς

15' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Μαγικό εναέριο τακουνάκι- ασίστ του Στόχ στον Αθανασιάδη, ο οποίος όμως σούταρε συρτά άουτ

11' Απο το πουθενά φάση για τον ΠΑΟΚ. Ο Λίνο σέντραρε , ο Ερνάντες έχασε τα βήματα του, με αποτέλεσμα να μπλοκάρει την μπάλα με την δεύτερη.

9' Οι Αρκάδες  έχουν μπει πολύ επιθετικά στο παιχνίδι, αντίθετα με τον ΠΑΟΚ που έχει μπει μουδιασμένα

Απελπιστικά άουτ απο τον θηριώδη Εν 'Ντό

7' Φαουλ σε καλή θέση για τον Αστέρα

5' Το σούτ του Τσαμπούρη μετά απο κόντρα κατέληξε άουτ

4' Έχουν σφυριχθεί ήδη 4 φάουλ

Σκληρό φάουλ του Ναβάρρο στον Λίνο, ο Ιωαννίδης δεν έβγαλε κακώς κάρτα

1' Στην σέντρα ο Αστέρας

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

- Οι δυο ομάδες βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο, με τον αγώνα να είναι έτοιμος ν΄αρχίσει

-Αυτή τη στιγμή στο γήπεδο βρίσκονται περίπου 12.000-13000 κόσμος, με την προσέλευση να συνεχίζεται

18.09 Ο Δικέφαλος είναι 2ος στην βαθμολογία με 16 βαθμούς, ενώ η ομάδα της Τρίπολης 7η με 10

18.06 Σε αυτόν τον εντός έδρας αγώνα η ΠΑΕ ΠΑΟΚ βραβεύει τον Μιχάλη Ιορδανίδη, παλαίμαχο ποδοσφαιριστή της ομάδας.

18.02 Απο τo matrix του γηπέδου προβλήθηκαν δυο βίντεο. Ένα μίνι αφιέρωμα για τον Μίροσλαβ Στοχ, καθότι κλείνει τα 23 σήμερα και ένα με τα γκολ της ομάδας Κ-20 του ΠΑΟΚ στο παιχνίδι με την αντίστοιχη της ομάδας του Αστέρα.

Διατητής του αγώνα είναι ο Κωνσταντίνος Ιωαννίδης, με βοηθούς τους Καρσιώτη και Μπαλτά. Τέταρρος είναι ο Στυλιάρας.

Στους πάγκους των 2 ομάδων : Στου κάθονται ΠΑΟΚ οι Γλύκος, Κατσικάς, Λόρενς, Λούκας, Γεωργιάδης, Τζαβέλλας και Νέσιντ. Στου Αστέρα κάθονται οι Μπαντής, Τσαμπούρης, Καφα, Ζησόπουλος, Ντελγάδο, Καρράσκο και Κοντοές.

- Η ενδεκάδα του Αστέρα Τρίπολης : Ενάρντες, Ναβάρρο, Γκόιαν, Πιπίνης, Κουρμπέλης, Ούσέρο (Α), Εν 'Ντο, Ουρτάδο, Ντε Μπλάσις, Σέτι και Μπαράλες

- Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ : Χακόμπο, Λίνο, Κίτσιου, Κατσουράνης, Βίτορ, Τζιόλης, Λάζαρ, Νίνης, Στοχ, Αθανασιάδης και Σαλπιγγίδης (Α)

17.37 Αυτή τη στιγμή και οι δυο ομάδες, βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο για την καθιερωμένη προθέρμανση.

- Απο την άλλη πλευρά, ο τεχνικός του Αστέρα Τρίπολης Σταίκος Βεργέτης πήρε μαζί του τους. :
Ερνάντεζ, Μπαντή, Τσαμπούρη, Κοντοέ, Πιπίνη, Σέτι, Γκόιαν, Κουρμπέλη, Ζησόπουλο, Εντό, Ουσέρο, Κάφα, Ναβάρο, Ντε Μπλάσις, Ουρτάδο, Μπαράλες, Χουάνμα και Καράσκο.

- Η αποστολή που επλεξε ο Χούμπ Στέφενς, αποτελείται απο τους : Χακόμπο, Γλύκο, Κίτσιου, Λίνο, Τζαβέλλα, Κατσουράνη, Βίτορ, Κατσικά, Λόρενς, Τζιόλη, Λάζαρ, Νίνη, Λούκας, Γεωργιάδη, Στοχ, Σαλπιγγίδη, Νέτσιντ, Αθανασιάδη.

- Οι πρώτοι σκόρερ των μεταξύ τους αναμετρήσεων είναι : ο Αθανασιάδης απο την πλευρά του ΠΑΟΚ με 3 γκολ, ενώ απο αυτή του Αστέρα Τρίπολης ο Περόνε έχει 5 γκολ. Βέβαια ο τελευταίος δεν αγωνίζεται πλέον στους Αρκάδες.

- 7 αναμετρήσεις έχουν γίνει ανάμεσα στις δυο ομάδες με γηπεδούχο τον ΠΑΟΚ. 4 φορές έχει επικρατήσει ο Δικέφαλος, 2 ο Αστέρας Τρίπολης ενώ ένα ματς έχει λήξει ισόπαλο.

17.25  Καλησπέρα απο την ηλιόλουστη Τούμπα. Σε λιγότερο απο 1 ώρα ο ΠΑΟΚ θ' αντιμετωπίσει τον Αστέρα Τρίπολης, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Superleague. To 90sport.gr βρίσκεται εδώ για να σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό το παιχνίδι.