ΑΡΗΣ - Παναθηναϊκός 0-2 - ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΓΝΩΜΗ

Σάββατο 9 Νοεμβρίου 2013

ΑΡΗΣ - Παναθηναϊκός 0-2

Ο Μαρινάκης ανέκτησε τις αισθήσεις του μόλις μπήκε στο ασθενοφόρο. Πάντως το γήπεδο ''πάγωσε'', όπως και όλοι οι ποδοσφαιριστές όταν γύρισε η γλώσσα του μικρού. Αξιοθαύμαστη η συμπεριφορά των οπαδών του ΑΡΗ την ώρα της αποχώρησης του παίκτη από το γήπεδο.

Αποδοκιμασίες από τους οπαδούς του ΑΡΗ.

Σχόλιο '' Κακός ο ΑΡΗΣ στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν δημιούργησε, δεν έχασε ευκαιρίες όπως στο πρώτο ημίχρονο και δίκαια νομίζω ότι δίκαια ο κόσμος του ΑΡΗ στεναχωρήθηκε και αποδοκίμασε στο τέλος την ομάδα. Ο Σοβαρός τραυματισμός του Μαρινάκη φαίνεται πως επηρέασε περισσότερο τους κίτρινους, αφού και μετά από την αποβολή του σκόρερ των πρασίνων Κλωναρίδη (άδικη αποβολή) δεν έφεραν τον Παναθηναίκό σε δύσκολη θέση.  Ακόμη μια ήττα εντός έδρας, την ''πληγή'' του ΑΡΗ φέτος.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90+6 Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΡΗ να μειώσει. Ο Καπίνο έσωσε μετά από σουτ του Μανιά

90+5 Ο Κύργιας ξαναμπαίνει στο παιχνίδι

Οι πράσινοι από το 0-2 και μετά παίζουν με γρήγορες αντεπιθέσεις

90+3 Και ο Άρης συνεχίζει με 10, αφού ο Κύργιας δεν μπορεί να συνεχίσει και ο Μιλίνκοβιτς έχει κάνει όλες τις αλλαγές

10 λεπτά οι καθυστερήσεις και κίτρινη στον Κουτρουμπή για χέρι

Λογικά θα είναι πολλά τα λεπτά των καθυστερήσεων μετά την διακοπή του αγώνα λόγω του τραυματισμού

87' Πιέζεουν οι παίκτες του ΑΡΗ, χωρίς αποτέλεσμα όμως

Λιγότερο από 3 λεπτά για την συμπλήρωση των 90',

83' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟ. Μετά την εκτέλεση του φάουλ, ο Κουτρουμπής βρήκε την μπάλα , ο Φιγκερόα έπιασε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, με τον Διούδη να διώχνει εντυπωσιακά

82' Κίτρινη για τον Ψυχογιό και φάουλ για τους πράσινους

80' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Φίγκερόα -που μόλις πέρασε στο παιχνίδι στην θέση του Μπεργκ- γύρισε από δεξιά και ο Ατζαγκούν αστόχησε από το ύψος της μικρής περιοχής

78' O ΑΡΗΣ στην επίθεση τα τελευταία λεπτά αλλά χωρίς ουσία

Με 10 παίκτες μένει ο Παναθηναϊκός, με τον Κάκο να δείχνει κόκκινη στον σκόρερ Κλωναρίδη. Κίτρινη στον Κύργια.

75' Αλλαγή στην αλλαγή για τον Άρη. Ελάχιστα πρόλαβε και έπαιξε ο Ιμπε. Αντικαταστάθηκε από τον Μανιά λόγω τραυματισμού. Πιθανότατα τράβηγμα

73' Έχει πέσει ο ρυθμός μετά τον σοβαρό τραυματισμό του Μαρινάκη

Έχουν περάσει στο παιχνίδι : Κουτρουμπής και Ατζαγκούν για τον ΠΑΟ. Ίμπε και Σουνάς για τον ΑΡΗ

Λάθος πάσα από τον Πουλίδο, ο Κλωναρίδης έκλεψε και με ψ΄τχραιμο σουτ έγραψε το 2-0, διπλασιάζοντας και τα δικά του τέρματα

ΓΚΟΛ για τον Παναθηναίκό και 0-2

68' Σούτ του Νάνο πάνω από τα δοκάρια

66' Φάουλ σε καλή θέση για τον ΑΡΗ. Εκτέλεσε ο Τάτος μπλόκαρε ο Καπίνο

Με το μυαλό όλων βέβαια να βρίσκεται στην κατάσταση της υγείας του Μαρινάκη. Για ότι νεότερο θα ενημερώσουμε

63' Το παιχνίδι ξανάρχισε

Ελαφριά  διάσειση υπέστη και ο Κύργιας.

Χειροκροτήμα από τον κόσμο του ΑΡΗ για τον μικρό του Παναθηναϊκού

Πολύ άσχημη εξέλιξη για τον νεαρό των πρασίνων, ο οποίος αποχωρεί από το γήπεδο με ασθενοφόρο. Ελπίζουμε και ευχόμαστε να είναι καλά.

Από τις κινήσεις των ανθρώπων του ΠΑΟ και ιδιαίτερα του Κλωναρίδη φαίνεται να  γύρισε η γλώσσα του παίκτη των πρασίνων. Μπαίνει ασθενοφόρο στο γήπεδο

55' Σοβαρότατος τραυματισμός του Μαρινάκη μετά από σύγκρουση του με αμυντικό του ΑΡΗ

Ο προπονητής του ΠΑΟ έχει σηκώσει για ζέσταμα τους Φιγκερόα και Κουτρουμπή

Απο πλευράς ΑΡΗ το ζέσταμα έχουν αρχίσει οι Σουνάς και Μανιάς

52' Κίτρινη στον Μαργαρίτη για προηγούμενο μαρκάρισμα στον Ζέκα

50' Πολύ ωραία προσπάθεια του Μαρινάκη, μπήκε στην περιοχή αλλά το γύρισμα του στο ύψος του πέναλτι δεν βρήκε κανέναν

Προσπαθούν να ισορροπήσουν οι πράσινοι

48' Ο Αγκάνθο έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ

47' Φάουλ για τον ΑΡΗ σε καλή θέση για σέντρα

Ζεστό χειροκρότημα από τους οπαδούς του ΑΡΗ για τους παίκτες της ομάδας, ώστε ν' ανέβουν ψυχολογικά

46' Στην σέντρα οι παίκτες του Παναθηναϊκού

ΕΝΑΡΞΗ Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Σχόλιο ημιχρόνου : '' Ένα πολύ όμορφο παιχνίδι γίνεται στο Βικελίδης, με πολλές φάσεις αλλά κυρίως πάθος. Οι δυο φορ των ομάδων -Αγκάνθο και Μπέργκ- έχασαν από 2 σημαντικές ευκαιρίες, μα ο Κλωναρίδης ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ, σ' ένα σημείο που οι πράσινοι είχανε βγει μαζικά στην επίθεση. Περιμένουμε ένα αντάξιο από θέμα θεάματος 2ο ημίχρονο''

ΛΗΞΗ Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Ο Ζέκα με εξαιρετική πάσα βρήκε τον Κλωναρίδη διαγώνια μέσα στην περιοχή , ο επιθετικός των πρασίνων άδειασε τον Πουλίδο με  με πολύ ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ

42' ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό και 0-1

5(3) οι τελικές για τον ΑΡΗ, 4(2) για τον Παναθηναϊκό

38' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΡΗ ! Ο Αγκάνθο έφυγε στην άμυνα των πρασίνων, αλλά το δυνατό σουτ του πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Καπίνο

37' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό και επιθετικό φάουλ του Τριανταφυλλόπουλου.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού έχουν κερδίσει μέτρα στο γήπεδο, αλλά οι ψυχωμένοι σήμερα παίκτες του ΑΡΗ αμύνονται πολύ ψύχραιμα

30' Ευκαιρία για τους πράσινους. Ο Μπέργκ επιασε (όχι όπως ήθελε) σουτ μέσα από την περιοχή αλλά μπλόκαρε ο Διούδης

26' Λάθος από τον Καπίνο. Ο Αγκάνθο δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί με ανάποδο ψαλίδι, το οποίο πέρασε άουτ

Πολύ επικίνδυνες οι 2 ομάδες στις αντεπιθέσεις. Ωραίο και γρήγορο ποδόσφαιρο και από τους δυο.

25' Κίτρινη κάρτα στον Σταυρόπουλο για κράτημα

23' Διαμαρτυρίες από τους πράσινους για αντικανονικό γύρισμα του Ψυχογιού στον Διούδη

Μικροκαυγάς μεταξύ Ζέκα και Αγκάνθο. Τους χωρίζει ο Κάκος.

21' Κόρνερ για τον ΠΑΟ. Και νέο κόρνερ. Πέρασαν και τα δυο ανεκμετάλλευτα

20' Κόρνερ για τον ΑΡΗ, μπλόκαρε την μπάλα ο Καπίνο

Από το 10λεπτο και μετά ο αγώνας έχει αποκτήσει ρυθμό

18' Νέα ευκαιρία για τον ΆΡΗ. Η κεφαλιά του Ουντόζι κόντραρε και πέρασε κόρνερ

15' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΡΗ, με τον Αγκάνθο να μείνει μόνος του στην περιοχή, αλλά να καθυστερεί σημαντικά. Σούταρε με λίγη δύναμη στέλνοντας την μπάλα  άουτ

14' Ο Ζέκα εκμεταλλεύτηκε λάθος στην άμυνα των κιτρίνων, αλλά αντί να τελειώσει μόνος του έδωσε στον Μπεργκ που ήταν σε θέση οφσάιντ

12' Οι πράσινοι έχουν κερδίσει κάποια μέτρα τα τελευταία 2-3 λεπτά, χωρίς όμως κάποια ευκαιρία

Σκληρά μαρκαρίσματα έως τώρα στο παιχνίδι.

9' Καλή η εκτέλεση του Τάτου, αλλά σταμάτησε η φάση για επιθετικό φάουλ

8' Φάουλ για τον ΑΡΗ από δεξιά, για σέντρα

6' Φάουλ για τους πράσινους, στο ύψος του κέντρου. Η φάση εξελίχθηκε, ο Σίντεφελντ εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος στην άμυνα του ΑΡΗ αλλά ήταν πολύ πλάγια και το σουτ μπλόκαρε ο Διούδης

Πίεση από τους παίκτες του ΑΡΗ σε όλο τον αγωνιστικό χώρο

3' Αναγνωριστικό το παιχνίδι αυτά τα πρώτα 3 λεπτά

Πάνω από 12.000 ο κόσμος στο γήπεδο

Φανταστική η ατμόσφαιρα από τον κίτρινο κόσμο. Περιορισμένη η ορατότητα από τα καπνογόνα

1' Στην σέντρα οι παίχτες του ΑΡΗ

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

19.26 Οι 2 ομάδες κάνουν σιγά σιγά την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.

19.23 Πολύ ωραία ποδοσφαιρική  βραδιά στο ''Βικελίδης'', με τους οπαδούς των κίτρινων να έχουν  αρχίσει το ξεχωριστό τους πάρτυ στις κερκίδες

19.21 Αυτή τη στιγμή στο γήπεδο βρίσκεται περίπου 10.000 κόσμος και η εισροή συνεχίζεται

Οι αναπληρωματικοί των 2 ομάδων : ΑΡΗΣ- Μπουζάνης, Καραγκούνης, Σουνάς, Αγγελούδης, Καρασαλίδης, Ίμπε και Μανιάς

Παναθηναϊκός- Κοτσόλης, Χουχούμης, Κουτρουμπής, Ατζαγκούν, Καρέλης, Ντίνας και Φιγκερόα

Η ενδεκάδα του Παναθηναίκού : Καπίνο, Τριανταφυλλόπουλος, Μέντες, Κλωναρίδης, Λαγός, Μπέργκ, Ζέκα, Μαρινάκης, Αμπείντ, Σίντεφελντ και Νάνο

Η ενδεκάδα του ΑΡΗ : Διούδης, Κύργιας, Πουλίδο, Αγκάνθο, Τάτος, Ουντόζι, Παπαδόπουλος, Μαργαρίτης, Σταυρόπουλος, Νταμαρλής και Ψυχογιός

19.05 Άποψη από την θύρα 3

19.03 Όσο περνάει η ώρα και πλησιάζουμε στην έναρξη του παιχνιδιού, τόσο και η παρουσία των οπαδών του ΑΡΗ αυξάνεται

18.58 Κατά μήκος της θύρας 2 του γηπέδου, οι φίλοι του ΑΡΗ έχουν κρεμάσει ένα μεγάλο πανό με κάποιο μήνυμα, ενώ εντυπωσιακό είναι και το κορέο που ετοιμάζεται από τον σύνδεσμο του Ευόσμου, το οποίο θα καλύψει όλη την κερκίδα ( την 2)

18.55 Διαιτητής του αγώνα είναι ο Τάσος Κάκος.

18.49 Μπαίνει και η ομάδα του ΑΡΗ στον αγωνιστικό για την καθιερωμένη προθέρμανση, κάτω από επευφημίες και χειροκροτήματα

18.46 Πριν από λίγα δευτερόλεπτα έκανε την εμφάνιση της η ομάδα του Παναθηναϊκού στον αγωνιστικό χώρο, κάτω από έντονες αποδοκιμασίες

18.43 Στους άλλους δυο αγώνες της αγωνιστικής που ήταν προγραμματισμένοι για σήμερα, ο Πλατανιάς νίκησε με 2-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης, ενώ ο ΠΑΣ Γιάννενα προηγείται του ΌΦΗ με 2-0 στο 75' του αγώνα

18.37 Μόλις μπήκαν στο γήπεδο οι δύο τερματοφύλακες του Άρη για την καθιερωμένη προθέρμανση, με τον λιγοστό κόσμο έως τώρα να τους εμψυχώνει

18.35 Ο Παναθηναϊκός από την άλλη θα στερηθεί τις υπηρεσίες του Ντάνιελ Πράνιτς και του Παναγιώτη Σπυρόπουλου.

18.33 Από τον Άρη σήμερα θα λείψουν οι Ηρακλής και  Τριανταφυλλάκος λόγω τραυματισμού, ενώ οι Έλσνερ και Οικονομόπουλος λόγω καρτών.

18.32 Οι αποστολές των 2 ομάδων :

ΑΡΗΣ : Αγκάνθο, Ίμπε, Ουντότζι, Πουλίδο, Αγγελούδης, Διούδης, Καραγκούνης, Καρασαλίδης, Κύργιας, Λεμονής, Μανιάς, Μαργαρίτης, Μπουζάνης, Νταμαρλής, Παπαδόπουλος, Σουνάς, Σταυρόπουλος, Τάτος, Ψυχογιός.

Παναθηναίκός : Κοτσόλης, Καπίνο, Ταμπάκης, Νάνο, Μαρινάκης, Χουχούμης, Κουτρουμπής, Τριανταφυλλόπουλος, Ρισβάνης, Σίλντενφελντ, Μέντες, Λαγός, Ατζαγκούν, Αμπεΐντ, Ζέκα, Ντίνας, Κλωναρίδης, Καρέλης, Μπεργκ και Φιγκερόα.

- Στον περσινό αγώνα οι κίτρινοι είχαν επικρατήσει με 1-0

- Ο ΑΡΗΣ βρίσκεται στην προτελευταία θέση με 8 βαθμούς, ενώ ο Παναθηναϊκός στην πέμπτη με 14.

18.31 Ο ΑΡΗΣ στο τελευταίο του παιχνίδι έχασε από τον ΟΦΗ στην Κρήτη  με 2-0 , με τους κίτρινους να έχουν πάρα πολλά παράπονα από την διαιτησία. Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στο τ ντέρμπι των αιωνίων στην Λεωφόρο με  0-1.

18.30 Καλησπέρα από το ''Κλεάνθης Βικελίδης''. Στα πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Superleague, ο Άρης φιλοξενεί τον Παναθηναϊκό. Το www.90sport.gr και η ''Αθλητική Γνώμη''  βρίσκεται εδώ, για να σας μεταφέρει LIVE την εξέλιξη του αγώνα.