ΑΡΗΣ - Απόλλων Σμύρνης 0-2 Τελικό - ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΓΝΩΜΗ

Κυριακή 5 Ιανουαρίου 2014

ΑΡΗΣ - Απόλλων Σμύρνης 0-2 Τελικό

ΑΡΗΣ vs Απόλλων

ΑΡΗΣ vsΑπόλλων

Σχόλιο αγώνα '' Οι κίτρινοι αντιθέτως με το 1ο ημίχρονο μπήκαν πολύ δυνατά στην επανάληψη, έχασαν μοναδικές ευκαιρίες αλλά η λάθος αντίδραση του Διούδη στο 2ο γκολ και το άστοχο πέναλτι του Παπαδόπουλου αμέσως μετά, ''τελείωσαν'' ουσιαστικά τον αγώνα. Δύσκολη η κατάσταση για τον ΑΡΗ, πολλές οι αποδοκιμασίες και δυστυχώς λίγοι οι βαθμοί. Αν έμπαινε το πέναλτι του Παπαδόπουλου στο 0-2 κάτι θα γινόταν , αλλά με τα αν....''

Πολλές οι αποδοκιμασίες και εναντίον του Σούλη Παπαδόπουλου...

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90 + Κίτρινη στον Μπάρκογλου

Συνεχίζει ο Διούδης να είναι στο επίκεντρο των αποδοκιμασιών. Μεγάλη η ευθύνη του στο γκολ του Πετρόπουλου. Αν και δεν είναι μόνο γι' αυτό

90' Αλλαγή για τον Απόλλωνα : Στην θέση του Πετρόπουλου περνάει ο Μπάρκογλου

88' Πουλίδο και Οικονομόπουλος διαδοχικά, χάνουν μεγάλες ευκαιρίες μπροστά στον Τζόρβα. Ακόμη μια μεγάλη επέμβαση του τερματοφύλακα του Απόλλωνα....

3 λεπτά ακόμη χωρίς τις καθυστερήσεις...

84' Ο Μανιάς κρατάει περισσότερο απ' ότι πρέπει την μπάλα, δίνει τελευταία στιγμή στον Ρένια που με σουτ στέλνει την μπάλα περνάει αρκετά άουτ

Αποδοκιμασίες εναντίον του Διούδη μετά από κάθε επαφή του με την μπάλα....

79' Αδύναμο σουτ του Μίνγκα έξω από την περιοχή, μπλοκάρει εύκολα ο Διούδης

77' Αλλαγή για τον ΑΡΗ: Στην θέση του Τσουμάνη περνάει ο Καραγιάννης

76' Δεν έχουν απ' ότι φαίνεται κουράγιο οι παίκτες του ΑΡΗ, ώστε να ξαναμπούν στο παιχνίδι

73' Αλλαγή για τον ΑΡΗ: Περνάει εκτός ο Παπαδόπουλος -εν μέσω αποδοκιμασιών- και την θέση του παίρνει ο Τσουκάνης

72' Οι παίκτες του Απόλλωνα πλέον, διαχειρίζονται πολύ σωστά τον χρόνο που απομένει

69' Πολύ δύσκολα τα πράγματα για τον ΑΡΗ...

68' Απίστευτο!! Μετά από φάουλ δεν μπορεί ο Πουλίδο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από το μισό μέτρο

68' Αλλαγή για τον Απόλλωνα : Στην θέση του Χατζηζήση περνάει ο Σόουζα

66' Αναβρασμός και αποδοκιμασίες από τον  κόσμο...

Τραγική εκτέλεση από τον Παπαδόπουλο. Η μπάλα 1 μέτρο πάνω από τα δοκάρια του Τζόρβα

61' Πέναλτι για τον ΑΡΗ, σε χέρι του Άλβαρεζ

Κακή η έξοδος από τον Διούδη, πήρε την κεφαλιά ο Πετρόπουλος και έγραψε το 0-2

58' Γκοολ για τον Απόλλωνα και 0-2

57' Κόρνερ για τον Απόλλωνα, πέρασε ανεκμετάλλευτο

57' Χέρι ζήτησαν οι κίτρινοι μετά από εξαιρετική προσπάθεια και γύρισμα του Ρένια μέσα στην περιοχή

53' Αλλαγή για τον ΑΡΗ : Στην θέση του Αγγελούδη περνάει ο Ρένια

50' Νέα μεγάλη επέμβαση του Τζόρβα σε σουτ του Αγγελούδη μέσα από την περιοχή και λίγο δεξιά!

49' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΡΗ, με τον Σουνά να περνάει 2 παίκτες, να σουτάρει και την μπάλα να βρίσκει στο εξωτερικό των διχτυων

48' Μακρινό σουτ του Παντελιάδη , η μπάλα άουτ

47' Οι κίτρινοι μπήκαν πιέζοντας για το γκολ

46' Οι παίκτες του ΑΡΗ στην σέντρα

ΕΝΑΡΞΗ Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Σχόλιο Ημιχρόνου: '' Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με γκολ από τ' αποδυτήρια και οι παίκτες του ΑΡΗ ''πάγωσαν ''. Μετά το 20' πήραν τον έλεγχο του αγώνα αλλά Τζόρβας, δοκάρι και Αρετόπουλος -χέρι Άλβαρεζ- τους στέρησαν την ισοφάριση''

ΛΗΞΗ Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45+2 Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΡΗ !! Ο Σουνάς έπιασε τον ''κεραυνό'' από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο και στην επαναφορά ο Μανιάς έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία

2' οι καθυστερήσεις

45' Κόρνερ για τον Απόλλωνα, μπλόκαρε ο Διούδης

44' Ο Πετρόπουλος έχει νικήσει τον Πουλίδο σχεδόν σε όλες τις μονομαχίες τους. Από μια τέτοια προήλθε και το γκολ του Μίνγκα

Πολύ σταθερός ο γκολκίπερ της ''Ελαφράς Ταξιαρχίας''

40' Φαλτσαριστό σουτ του Σουνά, μπλόκαρε ο Τζόρβας

38' Κόρνερ για τον ΑΡΗ,  ο Τζόρβας έδιωξε με τις γροθιές 2 σέντρες παικτών των κίτρινων

36' Οι φιλοξενούμενοι αρχίζουν και ''βγαίνουν'' πάλι σιγά σιγά από την περιοχή τους

Σίγουρα ο Σούλης Παπαδόπουλος θα θέλει να δει την ομάδα του να ισοφαρίζει πριν το ημίχρονο. 10' ακόμη

33' Κόρνερ για τον Απόλλωνα, έδιωξε ο Πουλίδο

31' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα στην αντεπίθεση. Σέντρα του Μίνγκα, έπιασε την κεφαλιά ο Φαρινόλα αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά μέτρα άουτ

Στο μισό γήπεδο παίζουν οι κίτρινοι, αλλά... δεν μπορούν να μπουν μ' ευκολία στην περιοχή του Τζόρβα

28' Το σουτ του Σουνά κατέληξε στην αγκαλιά του Τζόρβα

27' Κίτρινη στον Παντελιάδη

26' Εδώ και ένα πεντάλεπτο οι παίκτες του ΑΡΗ πιέζουν ασφυκτικά !

25' Και πάλι φάουλ από τ' αριστερά, ο Τζόρβας διώχνει με τις γροθιές

24' Νέο φάουλ για τον ΑΡΗ, με τους Κίτρινους να ζητάνε πέναλτι σε πτώση του Αγκάνθο

21' Πρώτη καλή ευκαιρία για τον ΑΡΗ, με τον Ηρακλή να πιάνει κεφαλιά και τον  Τζόρβα να διώχνει την μπάλα, ενώ στην συνέχεια της φάσης νέα κεφαλιά του Αγκάνθο από το ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα λίγο άουτ

20' Κίτρινη στον Χατζηζήση για σκληρό μαρκάρισμα

19' Οι παίκτες του ΑΡΗ δεν έχουν συνέλθει ακόμη από το σοκ του 0-1, ενώ αυτοί του Απόλλωνα ''πατάνε'' καλύτερα στο γήπεδο

14' Ο Αρετόπουλος δεν δίνει καταφανέστατο χέρι του Άλβαρεζ λίγο έξω από την περιοχή, σε σουτ του Αγκάνθο

12' Κόρνερ για τον ΑΡΗ, πέρασε ανεκμετάλλευτο

11' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα, με τον Τσοκάνη να σουτάρει δυνατά από τα 35 μέτρα και την μπάλα να περνάει μόλις άουτ

10' Φάουλ για τον ΑΡΗ σε καλή θέση. Μπλόκαρε εύκολα ο Τζόρβας

9' Οι παίκτες του ΑΡΗ με την βοήθεια του προπονητή τους πρέπει να βρουν τα ψυχικά αποθέματα και να γυρίσουν το αποτέλεσμα

6' Ο Πετρόπουλος δεν έπιασε για λίγο την κεφαλιά προ του Διούδη και έτσι ο ΑΡΗΣ γλίτωσε το 0-2 !

Ψυχρολουσία στο Βικελίδης

Ο Πετρόπουλος κέρδισε την κεφαλιά από τον Πουλίδο και έβγαλε μόνο του τον Μίνγκα που έκανε με σουτ το 0-1

2' Γκοολ για τον Απόλλωνα και 0-1

1' Στην σέντρα οι παίκτες του Απόλλωνα

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

19.26 Μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι 2 ομάδες, με τον κόσμο του ΑΡΗ να κάνει... αισθητή την παρουσία του

19.24 Οι Κίτρινοι μπαίνουν με άλλη ψυχολογία στο νέο έτος, ελπίζοντας πως θα είναι πολύ καλύτερο για την ομάδα από το 2013. Ο Λάμπρος Σκόρδας έχει αναλάβει πλέον τα ''ηνία'' της διοίκησης, ενώ ο Σούλης Παπαδόπουλος αυτά του πάγκου.

19.21 Διαιτητής του αγώνα είναι ο Αρετόπουλος από τα Τρίκαλα, με βοηθούς τους Γουργιώτη και Βερρη. Τέταρτος ο Δημητρόπουλος.

19.15 Η προϊστορία με τον ΑΡΗ γηπεδούχο είναι σαφώς υπέρ του. Σε 19 παιχνίδια οι Κίτρινοι έχουν 13 νίκες, 3 ήττες, ενώ 3 παιχνίδια έχουν έρθει ισόπαλα . Τελευταία φορά που αναμετρήθηκαν οι 2 ομάδες στο ''Κλεάνθης Βικελίδης'' ήταν στις 5 Μαρτίου του 2000, με τον ΑΡΗ να επικρατεί με 2-1

19.02 Οι ενδεκάδες των ομάδων :
ΑΡΗΣ : Διούδης, Καραγκούνης, Πουλίδο, Οικονομόπουλος, Σουνάς, Αγκάνθο, Αγγελούδης, Τσουμάνης, Παπαδόπουλος, Μανιάς, Ηρακλής

Απόλλων : Τζόρβας, Χατζηζήσης, Δεληζήσης, Κόρμπος, Παντελιάδης, Πετράπουλος, Άλβαρεζ, Μίνγκας, Φαρινόλα, Αργυρόπουλος, Τσοκάνης

19.01  Ο Άρης είναι τελευταίος στην βαθμολογία με 11 βαθμούς, αλλά θέλει να ξεκινήσει με νίκη το 2014. Αν τα καταφέρει θα είναι και η πρώτη εντός έδρας για το φετινό πρωτάθλημα. Από την άλλη ο Απόλλων Σμύρνης είναι προτελευταίος με 14 βαθμούς. Έτσι και αυτός έχει απόλυτη ανάγκη βαθμών και σίγουρα έρχεται σήμερα στο ''Βικελίδης'' αποφασισμένος και έτοιμος. Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου η ''ελαφρά ταξιαρχία'' είχε επικρατήσει με 2-1, με τους κίτρινους όμως να έχουν πολλά παράπονα από την διαιτησία. Σήμερα διαιτητής είναι ο Αλέξανδος Αρετόπουλος ( Τρίκαλα )

19.00 Καλησπέρα από το γήπεδο '' Κλεάνθης Βικελίδης'' .  Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της πρεμιέρας του β΄ γύρου και στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Superleague, ο ΑΡΗΣ φιλοξενεί τον Απόλλωνα Σμύρνης. Το www.90sport.gr - σε συνεργασία με την athlitikignomi.blogspot.gr-  βρίσκεται εδώ, για να σας μεταφέρει LIVE την εξέλιξη του αγώνα.