Προσπάθησε να ανατρέψει τη διαφορά αλλά δεν τα κατάφερε - ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΓΝΩΜΗ

Σάββατο 25 Νοεμβρίου 2023

Προσπάθησε να ανατρέψει τη διαφορά αλλά δεν τα κατάφερε

Την ήττα γνώρισε ο Άρης στο Nick galis Hall από τον Προμηθέα με 73-77, με τους πατρινούς να φεύγουν για πρώτη φορά νικητές από τη Θεσσαλονίκη.

Κενά στην άμυνα

Ο Γηπεδούχος  Άρης δεν κατάφερε να βγει νικητής, από την αναμέτρηση με τον Προμηθέα , αφού έκανε μία μέτρια εμφάνιση με καλαθοσφαιριστές χωρίς θέληση και πείσμα, αυτή ήταν η πέμπτη σερί ήττα για τους Θεσσαλονικείς,

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον γηπεδούχο Άρη να έχει ένα ισχνό προβάδισμα πού έφτασε στην πρώτη περίοδος τους 4 πόντους διαφορά, από το σημείο αυτό και μετά η ομάδα της Πάτρας κατάφερε και πήρε μία διαφορά από το γήπεδο του Άρη θα έλεγα ασφάλειας, αυτό θα έλεγα δεν ήταν δύσκολο για τους φιλοξενούμενους διότι η άμυνα των «κιτρινόμαυρων» δεν ήταν η σωστή και άφηνε διαδρόμους στον Προμηθέα και έτσι ο Άρης δεχόταν εύκολα καλάθια, αλλά και επιθετικά η ομάδα του Καστρίτη, δεν έδειξε ότι μπορεί να σκοράρει εύκολα και να δημιουργήσει πρόβλημα στους πατρινούς του Παπαθεοδώρου.

Το κακό τρίτο δεκάλεπτο

Για ακόμα ένα παιχνίδι ο Άρης έκανε ένα κακό τρίτο δεκάλεπτο και έτσι με τη διαφορά να ξεπερνάει και τους 15 πόντους σε αρκετά διαστήματα του παιχνιδιού, με τον Άρη να μην έχει καθαρό μυαλό και να κάνει τα εύκολα δύσκολα, και να χάνει εύκολα καλάθια ενώ αντίθετα ο Προμηθέας να σκοράρει σαν σε προπόνηση με την Τρίτη περίοδο να τελειώνει υπέρ των πατρινών με 45-63.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι «κιτρινόμαυροι» με κορυφαίους τους Μποχωρίδη , Χάρελ αλλά και τον Τολιόπουλο προσπάθησαν να ανακάμψουν και να κερδίσουν το παιχνίδι αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφεραν.