PAOK VS METALIST 0-2 LIVE ΛΕΠΤΌ ΠΡΟΣ ΛΕΠΤΟ - ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΓΝΩΜΗ

PAOK VS METALIST 0-2 LIVE ΛΕΠΤΌ ΠΡΟΣ ΛΕΠΤΟ

Μία άποψη από την άδεια Τούμπα

περιγραφή: ΘΑΝΟΣ ΚΑΣΑΠΗΣ
σχόλιο: ΧΑΡΗΣ ΓΚΟΥΓΚΟΥΛΙΤΣAΣ, ΧΑΡΗΣ ΣΤΌΪΚΟΣ

Σχόλια :
 Χάρης Γκουγκουλίτσας : Καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ, κουράστηκε όμως στο δεύτερο και έχασε με 2-0.Η εμπειρία μου λέει ότι σε τέτοιου κρίσιμους αγώνες, όσα γκολ χάνεις...τα βάζει ο αντίπαλος.

Χάρης Στόϊκος:
Στο πρώτο ημίχρονο τον αδικεί το σκορ. Στο δεύτερο μέρος έμεινε απο δυνάμεις. Θέλει δουλειά στα τελειώματα , του έλειπε το κάτι παραπάνω. Ντεζαβαντάζ το άδειο γήπεδο.

ΛΗΞΗ ΑΓΩΝΑ

90+ Μεγάλη ευκαιρία για την Μέταλιστ για το 0-3. Ο Κριστάλδο πέρασε και τον Χακόμπο αλλά απο πλάγια θέση μέσα στη περιοχή σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι

Αλλαγή για την Μέταλιστ: Έξω ο Σόσα, μέσα ο Κρασνοπιόροφ

87' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Βούκιτς πάσαρε εξαιρετικά σον Σαλπιγγίδη πέφτοντας, αλλά ο αρχηγός του ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να σκοράρει απο πλεονεκτική θέση

86' Κριστάλδο το σουτ μέσα απο την περιοχή μπλόκαρε ο Χακόμπο

82' Ο Μάρλος βρέθηκε στην περιοχή του Δικεφάλου, σούταρε με δύναμη, όμως ο Χακόμπο έδιωξε σε κόρνερ

Κουρασμένος ο Δικέφαλος. Στο πρώτο ημίχρονο που είχε ''φρεσκάδα'' με τρείς πολύ καλές ευκαιρίες

77' Εκτέλεση φάουλ απο τον Αζεβέδο, μπλόκαρε σταθερά ο Χακόμπο

Αλλαγή για την Μέταλιστ: Έξω ο Ντέβιτς, μέσα ο Κριστάλντο

Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ: Εξω ο Αθανασιάδης, μέσα ο Νέσιντ

75' Κίτρινη για τον Βίτορ

Ο Ντέβιτς πρόλαβε τον Χακόμπο και με αριστοτεχνικό πλασέ απο αριστερά, έδωσε προβάδισμα 2 τερμάτων στην ομάδα του

70' ΓΚΟΛ για την Μέταλιστ

Ο ΠΑΟΚ προσπαθεί να κλείσει την Μέταλιστ στα ''καρέ'' της,  αλλά χωρίς ουσία έως τώρα

65' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ: Έξω ο Γεωργιάδης, μέσα ο Βούκιτς

63' Ο Λάζαρ έκλεψε στο κέντρο, βρήκε τον Ολίσε ο οποίος έφτασε λίγο έξω απο την περιοχή , αλλά το σουτ του πέρασε αργά αουτ.

62' Αλλαγή για την Μέταλιστ: Έξω ο Σόουσα , μέσα ο Μπλάνκο

60' Οι παίχτες της Μέταλιστ προσπαθούν να εκμεταλλευτούν τα λογικά κενά (μετά το γκολ) στην άμυνα του ΠΑΟΚ, με επικίνδυνες αντεπιθέσεις

53' Αλλαγή για ΠΑΟΚ. Έξω ο Λούκας μέσα ο Ολίσε

51' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ , κεφαλιά του Βίτορ λίγο πάνω απ' τα δοκάρια

50' Ευκαιρία για την Μέταλιστ. Σέντρα απο τον Σόσα , γυριστό μονοκόματο απο τον Μάρλος η μπάλα λίγο άουτ

ΈΝΑΡΞΗ Β' ΜΕΡΟΥΣ

Χάρης Στόϊκος: Πλασματικό το σκορ στο Α' ημίχρονο. Με σοβαρότητα στην τελική προσπάθεια ο ΠΑΟΚ στην επανάληψη θα γυρίσει το παιχνίδι

Χάρης Γκουγκουλίτσας :''Λειτούργησε'' ο νόμος του ποδοσφαίρου.

ΛΗΞΗ Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

43' ΓΚΟΛ για την Μέταλιστ. Ο Ντέβιτς δεν αστοχεί και ανοίγει το σκορ.

42' Κόρνερ για την Μέταλιστ και πέναλτι κατά του ΠΑΟΚ μετά απο χέρι του Βίτορ.

Έως τώρα η Μέταλιστ έχει ''δώσει'' πολλές στημένες φάσεις στον ΠΑΟΚ, χωρίς ο Δικέφαλος να μπορέσει να εκμεταλλευτεί κάποια απ' αυτές

31' Κίτρινη για τον Σόουζα για σκληρό μαρκάρισμα

30' Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Λίνο βρήκε τον Αθανασιάδη μόνο του λίγο έξω από την μικρή περιοχή, αλλά δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα ανενόχλητος

26' Κίτρινη κάρτα στον Σαλπιγγίδη για επικίνδυνο παιχνίδι

24' Βροχή στην Τούμπα, δροσίζοντας  και τους ποδοσφαιριστές!

18' Πρώτη επιθετική προσπάθεια για την Μέταλιστ, αλλά οι αμυντικοί του ΠΑΟΚ πρόλαβαν τον Ντέβιτς.

14' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Μπαλιά τρύπα του Τζιόλη, ο Γεωργιάδης δεν κατάφερε να συγκρατήσει το κοντρόλ και μπλόκαρε ο Ντισλιένκοβιτς

13' Προσπαθούν και οι 2 ομάδες να επιβάλουν τον ρυθμό τους, χωρίς αποτέλεσμα μέχρι τώρα για καμία.

5' Καλή φάση για τον ΠΑΟΚ , ο Σαλπιγγίδης γύρισε στον Λούκας αλλά το πλασέ του κόπηκε απο τον Μολέδο πρίν φτάσει η μπάλα στην εστία.

Έναρξη αγώνα

20.59 Οι δυο ομάδες έχουν βγεί στον αγωνιστικό χώρο, με το παιχνίδι να είναι έτοιμο ν' αρχίσει

20.52 Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Χούμπ Στέφενς αρχίζει με σύστημα 4-4-2 , ενώ ο τεχνικός της Μέταλιστ Μίρον Μάρκεβιτς με 4-2-3-1

20.47 Οι δυο ομάδες αποχώρησαν απο τον αγωνιστικό χώρο για τα αποδυτήρια

Η Μέταλιστ ξεκινάει με τους :  Ντισλένκοβιτς, Βιλάγκρα, Μολέδο, Αζεβέδο, Γκουγιέ, Εντμαρ, Ντιέγκο, Σόσα, Τόρες, Μάρλος, Ντέβιτς

20.41 Ο ΠΑΟΚ ξεκινάει με τους : Χακόμπο, Βίτορ, Λίνο, Τζιόλης, Γεωργιάδης, Λάζαρ, Κατσουράνης, Κίτσιου, Λούκας, Σαλπιγγίδης, Αθανασιάδης

20.31 Το λεωφορείο της ομάδας του ΠΑΟΚ συνόδευσαν οι οργανωμένοι οπαδοί με μηχανοκίνητη πορεία, απο το ''Μακεδονία Παλλάς'' έως το γήπεδο της Τούμπας

20.21 Μόλις οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ έκαναν την εμφάνιση τους στον αγωνιστικό χώρο, για την καθιερωμένη προθέρμανση. Δύο λεπτά πρίν βγήκαν και αυτοί της Μέταλιστ.

20.20 Εκτός απο τους δημοσιουγράφους, στα επίσημα του γηπέδου φιλοξενούνται περίπου και 200 φίλοι της Ουκρανικής ομάδας.

20.10 Λίγα λόγια για την αντίπαλο του ΠΑΟΚ. Προέρχεται απο εξαιρετική χρονιά στο Ουκρανικό πρωτάθλημα, με αποτέλεσμα να κατακτήσει την δεύτερη θέση και να έχει έτσι τις ευκαιρία να διεκδικήσει την εισοδό της στους χρυσοφόρους ομίλους για πρώτη φορά στην ιστορία της. Προπονητής της απο το 2005 είναι ο Μίρον Μάρκεβιτς. Ένα ακόμη στοιχείο που κάνει εντύπωση είναι, οι πάρα πολλοί Λατινοαμερικάνοι που υπάρχουν στο ρόστερ της ομάδας. Τέλος, η Ουκρανική ομάδα είναι γνωστή στο Ελληνικό κοινό απο τις αναμετρήσεις με τον Ολυμπιακό, για το Europa League πρίν δυο χρόνια, όταν και με εντυπωσιακή ανατροπή πέρασε στην επόμενη φάση.

19.48 Οι ποδοσφαιριστές της Μέταλιστ είχαν βγεί περίπου για δέκα λεπτά στον αγωνιστικό χώρο, κοιτώντας ανακουφισμένοι τις άδειες κερκίδες. Σίγουρα τα συναισθήματα τους θα ήταν εντελώς διαφορετικα σε περίπτωση που η Τούμπα ήταν γεμάτη. Μόλις αποχώρησαν για τα αποδυτήρια, ώστε να ετοιμαστούν για την προθέρμανση και να επανέλθουν.

19.28  Καλησπέρα απο την άδεια Τούμπα. Σήμερα ο ΠΑΟΚ θα δώσει τον πρώτο προκριματικό αγώνα με αντίπαλο την Μέταλιστ απο την Ουκρανία, με σκοπό να κάνει το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα Playoff του Champions Leauge. Το 90sport.gr σε συνεργασία με την athlitikignomi.blogspot.gr θα σας ενημερώνει λεπτό προς λεπτό για την έκβαση του αγώνα.