LIVE PAOK-MACCABI HAIFA 3-2 Τελικό. - ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΓΝΩΜΗ

Πέμπτη 24 Οκτωβρίου 2013

LIVE PAOK-MACCABI HAIFA 3-2 Τελικό.

Σχόλιο : Ο αρχηγός του Δικεφάλου Δημήτρης Σαλπιγγίδης, βρέθηκε στη σωστή θέση την κατάλληλη στιγμή και χάρισε μια πολύ δύσκολη νίκη στην ομάδα του. Η Μακάμπι Χάϊφα ήταν πολύ επικίνδυνη και στο δεύτερο ημίχρονο. Τέλος καλό όλα καλά , με τον Δικέφαλο να περνάει μόνος πρώτος στην βαθμολογία του ομίλου, μετά και την ισοπαλία της Άαλκμαρ με την Σαχτιόρ.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ.

1 λεπτό ακόμη για το τέλος

90+2 Πιέζουν οι Ισραηλινοί

4' τα λεπτά των καθυστερήσεων

Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ: Ο Λόρενς μπήκε στην θέση του Στοχ

86' Ακόμη μια μεγάλη επέμβαση του Χακόμπο σε κεφαλιά του Αζουλάϊ

85' Πέντε λεπτά ακόμη χωρίς τις καθυστερήσεις, οι παίκτες του ΠΑΟΚ κάνουν πολύ εύκολα το λάθος στο κέντρο

83' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ με τον Στοχ εκτελεστή. Άσχημα εκτελεσμένο απο τον Σλοβάκο

81' Ο Λούκας δεν μπόρεσε να σκοράρει από δύσκολη θέση

Ο ΠΑΟΚ ψάχνει ακόμη ένα γκολ για να ''κλειδώσει'' το παιχνίδι, αφού οι Ισραηλινοί είναι πολύ επικίνδυνοι στις τελευταίες φάσεις

Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ: Στην θέση του τραυματία Σαλπιγγίδη μπήκε ο Βούκιτς

75' Τεράστια ευκαιρία για την Μακάμπι, με τον Αμπουχατζίρα να περνάει και τον Χακόμπο, αλλά πριν σουτάρει σε κενή εστία τον έκοψε ο Κατσουράνης με δυσκολία

Αλλαγή για την Μακάμπι: Ο Αζουλάϊ πήρε την θέση του Μεσουνάμ

72' Ο Χακόμπο σώζει τον ΠΑΟΚ. Ο Αμπουχατζίρα βγήκε στην πλάτη της άμυνας, αλλά ο πορτιέρο του Δικεφάλου έδιωξε σε κόρνερ.

70' Μακρινό σουτ του Στοχ με ανάποδα φάλτσα, η μπάλα όμως πέρασε αρκετά έξω

68' Πολύ καλή ευκαιρία για την Μακάμπι. Ο Καταν βρέθηκε μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του μπλόκαρε ο Χακόμπο

Ακόμα μια εξαιρετική σέντρα του Λίνο, βρήκε τον Σαλπιγγίδη στην κίνηση και ο αρχηγός του Δικεφάλου νίκησε τον τερματοφύλακα της Μακάμπι

ΓΚΟΟΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ και 3-2

61' Σέντρα σούτ του Λίνο μέσα απο την περιοχή μετά απο κλέψιμο, η μπάλα στην αγκαλιά του Σαράνοφ

Κίτρινη στον Μεσούμαρ

Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ : Ο Λούκας πέρασε στην θέση του Νίνη

58' Σουτ του Ράγιος έξω απο την περιοχή , η μπάλα στην αγκαλιά του Χακόμπο

57' Δυο συνεχόμενα λάθη απο τον Λάζαρ στο κέντρο έφεραν τους παίκτες της Μακάμπι κοντά στην περιοχή του Δικεφάλου.

Πάνω - κάτω το παιχνίδι σε αυτά τα 10 λεπτά του 2ου ημιχρόνου. Πολύ γρήγορος ρυθμός και από τις 2 ομάδες. Η Μακάμπι πάντως με την είσοδο του γρήγορου Αμπουχατζίρα, έχει γίνει ιδιαιτέρως επικίνδυνη

51' Δεύτερο συνεχόμενο κόρνερ για την Μακάμπι και στην εξέλιξη της φάσης ο Εζρά χάνει μια πολύ μεγάλη ευκαιρία. Βρέθηκε στην μικρή περιοχή και σούταρε άουτ

50' Εξαιρετικό σουτ του Στοχ, ο Σαράνοφ έδιωξε σε κόρνερ με υπερένταση

Πιεστικά έχει μπει στο δεύτερο ημίχρονο ο Δικέφαλος, αντίθετα με το πρώτο

47' Αρχοντικός στην άμυνα ο Βίτορ, ''έσβησε ''  κάθε ελπίδα του Αμπουχατζίρα να μπει μόνος του στην περιοχή του ΠΑΟΚ

Αλλαγή για την Μακάμπι. Ο Αμπουχατζίρα στην θέση του Ενλόβου

46' Στην σέντρα ο ΠΑΟΚ

ΕΝΑΡΞΗ Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Το άλλο παιχνίδι του ομίλου, μεταξύ Σαχτιόρ και Άαλκμαρ έληξε 1-1, σκορ που διαμορφώθηκε από το πρώτο μέρος

Σχόλιο: Για 30 λεπτά ήταν ανύπαρκτος, αλλά στο τελευταίο τέταρτο ο Δικέφαλος απλά ''σεληνιάστηκε''  !! Δύο γκολ, δύο χαμένα πέναλτι από τον Στοχ και 2 χαμένες ευκαιρίες σε κενή εστία. Και πάνω απ' όλα εκρηκτικός ρυθμός, που αν τον ''φανερώσουν'' και στο 2ο ημίχρονο οι παίκτες του Στέφενς, θα κάνουν... πάρτι !! Πολύ καλοί και οργανωμένοι οι Ισραηλινοί για 30 λεπτά, όμως το τελευταίο τέταρτο... τους πήρε η κατηφόρα !

ΛΗΞΗ Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Ο Στοχ χάνει και δεύτερο πέναλτι !! Ο Λίνο πήρε αρχικά την μπάλα και φάνηκε ότι θα σουτάρει, αλλά τελικά ο Σλοβάκος έκανε το 0/2 !

42' Νέο Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ μετά από χέρι

41' Κίτρινη στον Κίτσιου

Έχει πάρει για τα καλά ''μπροστά'' ο Δικέφαλος. Η πίεση συνεχίζεται και για τρίτο γκολ πριν τη λήξη του ημιχρόνου

Ο Νίνης ''πήρε το αίμα του πίσω'', αφού στο κόρνερ μετά την ευκαιρία που έχασε, έπιασε την κεφαλιά και έγραψε το 2-2

39' ΓΚΟΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ και 2-2

38' Απίστευτο!!! Ο Στόχ εκτελεί άσχημα και ο Νίνης σε κενή εστία χάνει το σίγουρο γκολ

37' Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ

Πως αλλιώς και ποιος άλλος. Ο μόνιμος σκόρερ του Δικεφάλου στα τελευταία παιχνίδια Βίτορ, με κεφαλιά από φάουλ του Λίνο μείωσε και έβαλε φωτιά στην Τούμπα

34' ΓΚΟΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ και 1-2

32 Απίστευτη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Μετά από κόρνερ του Στοχ και κεφαλιά -πάσα του Κατσουράνη, ο Σαλπιγγίδης δεν πρόλαβε με προβολή να στείλει την μπάλα στα δίχτυα

30' Τεράστια ευκαιρία για την Μακάμπι. Μετά από πολύ καλά  οργανωμένη επίθεση, ο Γκολασα βρέθηκε απέναντι από τον Χακόμπο στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ

28' Προσπαθεί να πιέσει παραπάνω όλος ο ΠΑΟΚ μετά το δεύτερο γκολ, χωρίς όμως να έχει καταφέρει κάτι το ιδιαίτερο

Πάντως ο Τεχέιρα και οι βοηθοί του ''έκλεισαν'' στην ουσία τα μάτια στην ανατροπή του Αθανασιάδη στο 20'. Αυτό δεν πάει να πει πως οι παίκτες του ΠΑΟΚ προσπαθούν όσο πρέπει ή τουλάχιστον όσο αυτοί της Μακάμπι

Ο Γκολάσα έπιασε ένα πανέμορφο σουτ έξω απο την περιοχή με τ' αριστερό, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου ν' αντιδράσει Χακόμπο.

21' ΓΚΟΛ για την Μακάμπι και 0-2

20' Φωνάζει ο ΠΑΟΚ για πέναλτι πάνω στον Αθανασιάδη. Ήταν 100%!

18' Κακή εκτίμηση από τον Νίνη , ο οποίος δεν είδε την κίνηση του Σαλπιγγίδη στον κενό χώρο, γυρίζοντας την μπάλα πιο πίσω στο κέντρο

17' Επικίνδυνο γύρισμα του Νίνη, αλλά μπλόκαρε ο Σαρόνοφ σταθερά.

Πολλά τα λάθη στις πάσες απο τους παίκτες του Δικεφάλου

Ο Εντλόβου έκμεταλλέυτηκε το λάθος στην άμυνα του ΠΑΟΚ -συγκεκριμένα του Κατσουράνη- και άνοιξε το σκόρ για τους ιδιαίτερα δραστήριους Ισραηλινούς.

12' ΓΚΟΛ για την Μακάμπι

Σειρά του Δικεφάλου να κερδίσει 3 κόρνερ συνεχόμενα

10' Δυνατό σουτ του Στόχ έξω από την περιοχή, δύσκολα ο Σαρόνοφ σε κόρνερ

Αρχίζει και πιέζει ο ΠΑΟΚ, ο οποίος μπήκε πολύ ''μουδιασμένα'' στο γήπεδο

6' Φαίνεται να ισορροπεί ο ΠΑΟΚ , μακρινό σουτ του Λίνο δίπλα από τα δοκάρια του Σαρόνοφ

Τρία κόρνερ σε μια φάση κέρδισαν οι παίκτες της Μακάμπι

3' Πρώτο κόρνερ για την Μακάμπι , η σέντρα σουτ του Εζρά κατέληξε  κόρνερ

2' Επιθετικά έχουν μπει οι Ισραηλινοί

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

19.53  Στην Μακάμπι αγωνίζεται ο Ράγιος, ο οποίος μέχρι πέρυσι άνηκε στο δυναμικό του Αστέρα Τρίπολης

19.50 Διαιτητής στον αγώνα είναι ο Φερνάντο Τεχέϊρα, από την Ισπανία

Η προσέλευση του κόσμου του Δικεφάλου στο γήπεδο συνεχίζεται.

19.44 Με το ίδιο σύστημα ξεκινάνε οι προπονητές των δυο ομάδων. Χούμπ Στέφενς και Αριέλ Μπενάντο ''παίζουν'' με 4-3-3

19.41 Το άλλο παιχνίδι του ομίλου που γίνεται στο Καζακστάν, βρίσκεται στο 42ο λεπτό (άρχισε πιο νωρίς) και το σκορ είναι στο 1-1. Προηγήθηκαν οι Κοζάκοι στο 11', αλλά ισοφάρισαν οι Ολλανδοί στο 26'.
Αρχίζει να γεμίζει σιγά σιγά η Τούμπα

19.35 Και οι οπαδοί του Δικεφάλου όμως, εισέρχονται μαζικά στις κερκίδες .
Οπαδοί των φιλοξενουμένων στην θύρα 1 του γηπέδου της Τούμπας

19.25 Στο γήπεδο βρίσκονται και οπαδοί της Μακάμπι. Είναι χωρισμένοι σε δυο θύρες. Στην 8 είναι περίπου 50 άτομα, ενώ στην θύρα 1 λίγοι περισσότεροι. Πάντως είναι ιδιαιτέρως εκδηλωτικοί.

Οι παίκτες της Μακάμπι Χάϊφα εν ώρα προθέρμανσης

19.22 Οι δυο ομάδες έκαναν σχεδόν συγχρόνως την είσοδο τους για την καθιερωμένη προθέρμανση

19.17 Ο Δικέφαλος έχει 4 βαθμούς (νίκη με Σαχτιόρ εντός, ισοπαλία με Άαλκμαρ εκτός), ενώ οι Ισραηλινοί της Χάϊφα έχουν 1 βαθμό (ήττα με Άαλκμαρ εντός, ισοπαλία με Σαχτιόρ εκτός).

Στους πάγκους των δυο ομάδων κάθονται :

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Σκόνδρας, Κατσικάς, Βούκιτς, Λόρενς, Λούκας, Νέτσιντ

Μακάμπι Χάϊφα : Εντρι, Γκαμπάι, Κεινάν, Αμπουκράτ, Αζουλάι, Αμπουχατζίρα, Κατάν

Οι ενδεκάδες των ομάδων :

ΠΑΟΚ :Χακόμπο, Κίτσιου, Λίνο, Κατσουράνης, Βίτορ, Τζιόλης, Λάζαρ, Νίνης, Στοχ, Σαλπιγγίδης, Αθανασιάδης

Μακάμπι Χάϊφα : Σαρόνοφ, Τουάθα, Μεσούμαρ, Πιλιάφσκι, Μπόκολι, Τσότσαλιτς, Γκολάσα, Γιαντλίν, Εζρά, Εντλόβου, Ράγιος

-Την αποστολή του ΠΑΟΚ απαρτίζουν οι: Χακόμπο, Γλύκος, Λίνο, Σκόνδρας, Κατσουράνης, Κατσικάς, Βίτορ, Κίτσιου, Λόρενς, Λάζαρ, Τζιόλης, Νίνης, Λούκας, Στοχ, Βούκιτς, Σαλπιγγίδης, Αθανασιάδης, Νέτσιντ.

Μια πρώτη άποψη της Τούμπας, περίπου μια ώρα πριν την έναρξη του αγώνα

19.00 Καλησπέρα απο την Τούμπα. Ο ΠΑΟΚ με τον κόσμο στο πλευρό του μετά απο πολύ καιρό (σε ευρωπαϊκό παιχνίδι), αντιμετωπίζει την Μακάμπι Χάϊφα απο το Ισραήλ. Ο αγώνας γίνεται στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League. To το 90.sports σε συνεργασία με την ''Αθλητική γνώμη'' βρίσκεται εδώ, για να σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη του παιχνιδιού.

PAOK - MACCABI HAIFA - ''LIVE - Play by play'' (20.00)