Με συγκέντρωση διαμαρτυρίας στην Κεντρική Πλατεία το πρωί του Σαββάτου, εκστρατεία ενημέρωσης του κοινού και πορεία στο κέντρο της πόλης, οι εργαζόμενοι της ΣΕΚΑΠ κορύφωσαν το πρωί του Σαββάτου, τις κινητοποιήσεις τους στην πόλη, ενόψει της νέας 48ωρης απεργίας που ακολουθεί τη Δευτέρα και Τρίτη.
Στόχος τους να έχουν την τοπική κοινωνία στο πλευρό τους, ενώ στις κινητοποιήσεις τους συμμετείχαν μέλη πολλών κομμάτων της αντιπολίτευσης, συνδικαλιστές και πολίτες . Στο στόχαστρό τους η νέα ιδιοκτησία της ΣΕΚΑΠ που επιμένει σε απολύσεις και ατομικές συμβάσεις.