Πλήρωσε την δυστοκία του - ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΓΝΩΜΗ

Κυριακή 19 Μαρτίου 2023

Πλήρωσε την δυστοκία του

Κατάφερε και έχασε ο Άρης από τον ΠΑΟΚ στο Κλεάνθης Βικελίδης με 1-2 στην πρώτη αγωνιστική των play-off.

Ο γηπεδούχος Άρης ήταν η καλύτερη ομάδα μέσα στο γήπεδο στο πρώτο 45λεπτο με τον Πάλμα να προειδοποιεί στο 5ο λεπτό με ένα σουτ από αριστερά έξω από τη μεγάλη περιοχή με την μπάλα να βγαίνει έξω, η απάντηση ήρθε από τον πορτογάλο Όλιβεριρα για τον ΠΑΟΚ ενώ λίγο μετά το δεκάλεπτο πάλι Λουις Παλμα με ένα γκολ <<αριστούργημα>> γράφει το 1-0 Άρη και το Κλεάνθης Βικελίδης να παίρνει φωτιά. Ο <<δικέφαλος του βορρά>> είχε την ευκαιρία ξανά με τον πορτογάλο Ολιβέιρα να απειλήσει τον Σιαμπάνη λίγο πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο Άρης έβγαλε μία άλλη εικόνα ξέχασε τον καλό του εαυτό στα αποδυτήρια και έχασε στη δυναμική του και το πάθος του, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο ρουμάνος προπονητής του ΠΑΟΚ Ραζβάν Λουτσέσκου βλέποντας τις αδυναμίες του ΠΑΟΚ θα βάλει στο παιχνίδι τους Σάστρε, Σβαμπ, και Τάισον και αλλάζει τις ισορροπίες, λίγο πριν το 60 ο ΠΑΟΚ κερδίζει ένα αμφισβητούμενο πέναλτι, την εσχάτη των ποινών την αναλαμβάνει ο Αυστριακός Σβάμπ όπου νικάει τον τερματοφύλακα του Άρη Σιαμπάνη και ισοφαρίζει το σκορ σε 1-1.

Ο γηπεδούχος Άρης δείχνει αποδυναμωμένος, αλλά με τον σουηδό ρέφερι Μοχάμεντ να χάνει παιχνίδι σε μερικές περιπτώσεις, ο φιλοξενούμενος ΠΑΟΚ κατάφερε και ανέτρεψε το αποτέλεσμα με τον Αντρίγια Ζί
βκοβιτς να πλασάρει σε κενή εστία δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του, επίσης είχαμε και μερικές αψιμαχίες γύρω στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης με τον σουηδό ρέφερι να αποβάλει τον προπονητή του ΠΑΟΚ Ραζβάν Λουτσέσκου.